The Almond Detox

Hello Almonds!!!

S’kom shkru blogpost prej vitit t’kalum heeheheheh #dadjokes #mfalni(I just couldn’t not to.) 😀 Shpresoj qe keni pushu prej pushimit, keni shpëtu prej ushqimit, i keni festu me dinjitet plot’ 6 netët e Vitit te Ri, sepse tash na pret një #FillimiRi, vazhdojmë me rutinën e përditshme; na pret një muaj super i gjatë, dhe thjesht – nuk shkon krejt jeta veç me sefa.

Besoj që shumica veç keni ngrënë aq shume ushqim këto ditë, sa edhe me u nise për ndonjë ekspeditë 5-mujore diku pa marr fare ushqim mevete, keni me pasë mjaft rezerva e s’keni me vdekë prej urisë. Unë përvete në trup besoj i kam të gjitha vlerat ushqyese sheqerore yndyrore momentalisht, dhe po e vrej që stomaku veç ka fillu me dërgu sinjale për shpëtim.

Andaj, në këtë postim po du me e nda me ju planin tim detox-or një javor për me e pastru organizmin e SHPIRTIN pak prej krejt’ krimeve qe i kam bërë javën, përkatësisht muajin e kaluar. Jo për me heke peshë, as prej frikës qe kam shtu apo do të shtoj peshë, por thjeshtë për me e pastru organizmin prej traumave qe i ka marr.

Po du me e cekë (si gjithnjë) që ummmm siç e dini, unë nuk jam profesioniste në këtë fushë, nutricioniste apo diçka e tillë andaj ky plan ushqimor nuk është ndonjë plan zyrtar/official i detox-it. Thjeshtë kam planifiku vakte ushqimore që kryesisht janë të shëndetshme, nuk kanë shumë sheqer të shtuar apo yndyrë; jam fokusu në një dietë me më shumë proteina e më pak karbohidrate e yndyrna, dhe do të mundohem që të pij sa më shumë ujë mes vakteve.

Do të mundohem poashtu me e zvogëlu sasinë e konsumuar të mishit të kuq, qumështit (edhe pse nuk mundem pak pa e shtu në kafe), KAFES (hehehwheh:D), vezëve (vezët bëjnë gjithmonë pjesë në dietën time por nuk preferohen për detox) dhe siç e ceka – sheqernave dhe ushqimeve të procesuara dhe me shumë yndyrë. Dietë e balancuar me të cilën do të mundohem të rri e ngopur gjatë gjithë kohës.

Për sa i përket fitnessit, do të rikthehem pas një pushimi një-javor, dhe këtë javë si rikthim do të mundohem të shkoj 5-6 herë, me fokus në cardio por natyrisht edhe pjesën e mbetur me pesha (Për pjesën e ushtrimeve do e bëj një blogpost tjetër). Prej të Hënës poashtu do të filloj me e marr dozën ditore të magnezit+kalciumit (përmban edhe vitaminë D) dhe të Omega 3. Jemi në periudhën e gripeve andaj na duhet të ushqehemi sa më mire, të jemi aktiv dhe të marrim disa suplemente shtesë për ta rritur imunitetin.

Dheee po fillojmë me planin:

E HËNË

05:00/06:00 – Çaj të luleve ose ujë të vluar me limon (pa sheqer) 250-400 ml

img_1946

07:00 – Oatmeal/tërshërë (me pak qumësht dhe ujë dhe mund t’i shtoni molla/sos mollash + cimet apo ndonjë frut tjetër)

img_1891

10:00Mëngjesi – Perime të ziera me paaaaaaaak vaj ulliri + oriz të kaftë

img_1948

13:00 – Snack I Kos + ndonjë lloj të arrave (p.sh. bajame/almonds, arra etj.) + banane

img_1949

16:15 –  Dreka – Pasul 😀

img_1950

19:00Snack II – Bukë të zezë (të thekur), me avocado, (limon + vaj ulliri sipas dëshirës)

img_1961

E MARTE

05:00/06:00 – Çaj të luleve ose ujë të vluar me limon (pa sheqer) 250-400 ml

07:00 – Oatmeal/tërshërë (me pak qumësht dhe ujë dhe mund t’i shtoni molla/sos mollash + cimet apo ndonjë frut tjetër)

10:00Mëngjesi –Sallatë (sipas dëshirës) ME chickpeas *** e kam ndërru me të Premten, sepse mu desh me e shfrytëzu Avocadon e mbetur💆🏼☺️***

*punëversion*13:00 – Snack I Kos + mjaltë + mollë (apo ndonjë frut tjetër)

16:15 –  Dreka – Risotto me apo pa mish

19:00Snack II – Gështenja të ziera OSE hurma të mbushura me gjalpë kikiriku

E MËRKURE05:00/06:00 – Çaj të luleve ose ujë të vluar me limon (pa sheqer) 250-400 ml

07:00 – Oatmeal/tërshërë (me pak qumësht dhe ujë dhe mund t’i shtoni molla/sos mollash + cimet apo ndonjë frut tjetër)

10:00Mëngjesi – Tuna + Oriz të kaftë

13:00 – Snack I Sallatë frutash

16:15 –  Dreka – Perime të fërguara me vaj ulliri (kungulleshkë, speca, patligjan të zi, champignon) me kungull të pjekur

19:00Snack II – Rice Cake + gjalpë kikiriku + arra

E ENJTE05:00/06:00 – Çaj të luleve ose ujë të vluar me limon (pa sheqer) 250-400 ml

07:00 – Oatmeal/tërshërë (me pak qumësht dhe ujë dhe mund t’i shtoni molla/sos mollash + cimet apo ndonjë frut tjetër)

10:00Mëngjesi – Sallatë me pulë

*sallata është përfundi, ju betohem*

*also nuk e kam ngrënë asnjë pikë bukë që po shihet ne skaj 😏😏*

13:00 – Snack I Karrota dhe tranguj me vaj ulliri dhe kripë

aka tranguj me kos 🙄

16:15 –  Dreka – Kremë supë me brokoli // Pasta me Spinaq

19:00Snack II – Smoothie me kos, banane, arra + fruta mali/vishnje

E PREMTE05:00/06:00 – Çaj të luleve ose ujë të vluar me limon (pa sheqer) 250-400 ml

07:00 – Oatmeal/tërshërë (me pak qumësht dhe ujë dhe mund t’i shtoni molla/sos mollash + cimet apo ndonjë frut tjetër)

10:00Mëngjesi – Avocado Toast + Tuna (është zëv. me të Martën) – sallatë + chickpeas

13:00 – Snack I Bukë të zezë me Malizzano (updated)

16:15 –  Dreka – Patate + Peshk (p.sh. troftë)

19:00Snack II – RiceCake + Gjalpë kikiriku + arra (kam dalë në mbrëmje kështu që:)

 WEEKEND:E SHTUNË (HalfCheating)07:00/09:00 – Çfarëdo çaji/kafe

08:00+ – Oatmeal/tërshërë me banana, çokolatë të zezë dhe gjalpë kikiriku

10:00Mëngjesi – Omlet me perime (apo me çkado tjetër)

13:00 – Snack I Bukë të zezë me banane dhe gjalpë kikiriku

16:15 –  Dreka – Sipas dëshirës (çka qëllon por mos me e tepru shumë :D)

19:00Snack II – Oatmeal Banana Pancakes (do e shkruaj recetën)

SUNDAY CHEATDAY Eat. Cheat. Pit…e 😀

*Mund t’a ndërroni orarin e të ushqyerit ashtu siç juve ju konvenon.

**Mund t’i ndërroni vaktet nga dita në ditë apo edhe t’a zëvëndësoni/përsëritni ndonjë ditë

***Nëse ndjeheni të uritur, shtoni një snacktime (ndonjëren prej këtyre lartë apo tjetër)

****Mos e harroni UJIN!!!!! Mundësisht 2-3 litra në ditë dhe nëse hiç s’ju banë, shtojini limon apo pini çaj lulesh.

Në fund të javës do i shtoj në këtë blogpost fotografitë e të gjitha vakteve (me mundësi), dhe gjatë javës do të mundohem të postoj ndonjë recetë të ndonjë vakti që ndoshta mundeni me e gjetë me interes. Siç po e shihni, TheAlmondDetox nuk është ndonjë detox i frikshëm me ujë e limon, por është thjeshtë një dietë e balancuar ku kemi me u mundu me ngrënë sa më shëndetshëm e me hekë dorë pak nga përbërësit toksikë që i kemi marr kohëve të fundit.

Let me know nëse doni me provu apo nëse e keni provu këtë dietë apo më shkruani për çfarëdo pyetje/këshille/kritike që keni.

Paçit një javë të mbarë PasPushimorOVitiiRiO-KrimO-Detoksikuese

Bye Monds.

Say something, (I’m giving up on you)…

Hello Almonds!

 

Okay. Erdhi fundi i vitit, periudha kur të gjithë reflektojmë mbi atë se çka kemi bo këtë vit, a ka qenë ky vit viti jonë apo jo, çka kemi mbërri me bo dhe çka dojmë me lonë për vitin tjetër. Jeta vazhdon identik njejtë edhe më 1 Janar. Jemi i njejti person, i kemi të njejtat kushte, të njejtat obligime, gjithçka mbetet njejtë, por si në çdo fillim tjetër – të muajit, të javës  – edhe më 1 Janar ndjehemi pak më fresh dhe e kemi atë ndjenjën që e kemi një shancë pë të filluar gjithçka nga e para.

Në blogpostin e ardhshëm do shkruaj për New Year Resolutions (po, i kam shkruar vitin e kaluar dhe po, do i shkruaj prapë), ndërsa në këtë blogpost po du me shkru në lidhje me diçka që tashmë besoj të gjithë veç i keni bo planet për me bo – me fillu fitness fresh fit life PAS Vitit të Ri.  Dhe unë do shkruaj për anën tjetër të tregimit – Qysh mos me lonë fitnessin 5 javë mbasi që e fillojmë.

Okay. Me fillu fitnessin është gjëja më e lehtë në botë: Keni me u regjistru. Kom shkru për këtë gjë edhe më herët, andaj nuk po i përsëris ato që i kam thënë. E keni bo planin – vetëm apo me ndonjë shoqe/shok – nuk po mundeni mo me vazhdu me këtë jetë pasive, nuk po keni rend ditor, po hani palidhje, pa rend, keni shtu peshë, po e ndjeni vetën pa disponim, pa kondicion; thjesht e dini që fitnessi është i mirë për ju dhe herët apo vonë doni me fillu, dhe më në fund keni vendosë. Keni me fillu në Janar. Më 8 janar – sepse të bëhemi të sinqertë, a fillohet me 1 Janar – E hënë (edhe pse kishte me qenë perfekt), por  është nata e dytë e Vitit të Ri, dhe fatkeqësisht ne shqiptarët e kemi edhe natën e tretë, të katërt dhe të pestë, dhe kemi me pasë momente shumë tunduese kalorike këto ditë.

Pra u vendos, më 8 Janar. Ka me qenë ftohtë, terr, po – një sfidë në vete, por meqë është viti 2018 – viti i ndërrimit të karakterit, ju keni me qenë të fortë me përballu, dhe thjesht jeni on track 6 muaj para verës e do i përballoni çkado që ju vie përpara. *** Dheeeeeee erdhi 8 janari, keni hongër çka keni mujtë, ja keni lonë lamtumirën sallatës ruse, çipsave, ëmbëlsirave, pijeve të gazuara apo alkoolit, dhe ja ku jeni të Hënën depressive mbaspushimore të muajit më të gjatë të vitit, duke dashtë me shku në Fitness.

Po e kaloj gjithë fazën e fillimit; tashmë e kemi të gjithë të qartë: Full energji, full kallje të muskujve, full shpresë, full motiv. Mendoni vetëm për fitness, e gjithë biseda me shoqëri sillet rreth fitnessit, e keni zbulu që e jeni a-gym-animal, po pini shumë ujë, i keni lënë picat, është koxha ftohtë por ju nuk ja keni huqë asnjë ditë, keni fillu menjëherë çuditërisht me u zhvillu, e gjithë dita juaj po sillet rreth fitnessit dhe ja ku shkuan 4 javë perfekte fitnessore me full motiv. I keni kry të gjitha kalljet, çuditërisht e keni kalu Janarin me sukses (broke as fuck) duke pritë që ky muaj i tmerrshëm postfestiv me u kry, për me ardhë muaji i radhës i cili sado dimëror të jetë, na afron kah stina e re.

Erdhi Shkurti, dhe me vetëbesimin e plotë që keni me shku edhe këtë muaj njejtë me full energji e regjistroni prapë fitnessin, e paguani muajin me plot’ dëshirë sepse tashmë jeni të bindur që keni me i nxirr cent për cent të kësaj pagese – dhe këtë muaj veç keni me vulosë suksesin tuaj fitnessor, me fillu me i pa abs-at e parë, me i çu nga 50 kg dhe me vrapu nga 10 kilometra. Okay, e paguat dhe tash ju pret muaji i ri. Shkoni të Hënën, shkoni të Martën, por ja që të Mërkurën ju del një punë – të Enjten një tjetër, të Premtën keni me dalë me shoqëri, të Shtunën jeni pak zënë dhe okay – e keni lënë prej të Hënës tjetër, se kjo javë shkoi qysh shkoi.

Të Hënën tjetër prapë të del një punë që s’pret, është duke ra shi jashtë, ke pasë me shku në orën 6 dhe e ke shty për 8 por tashmë s’ke më motiv sepse ke mendu që ki me shku në 6, dhe kështu e len për nesër. Nesër për me vazhdu aty ku e ke lënë. Dhe shkon nesër. Por nesër nuk ke energji. Jashtë është ftohtë, errësirë. Duart s’po të punojnë, askush nuk është në gym. Nuk din kah me nisë – sepse të Hënën ke pasë me i ushtru duart e të Martën krahët, por tash nuk po din a me i bo duart apo krahët. Sepse të Hënën e kaluar i ke bo duart. Tash cilen me bo? “Do të marr kallje në krah po qe se nuk i bëj, por do mbes pa i bo duart nëse nuk i bëj.” I bën disa ushtrime si të dyshimta të krahëve, bën edhe diçka për duar dhe del nga aty me shpresën që nesër ka me të ardhë prapë ai motivi i fillimit.

Por nuk vjen. Motivi ka humbë diku, ke mbetur prapa me orarin që e ke kriju, moti ka qenë i poshtër gjithë javën, ke qenë shumë e/i zënë, të është lidhur pushimi i Pavarësisë me weekend dhe ke binge eat në shtëpi, ke dalë prej rendit dhe kështu me ndjenjë faji e lë për javën tjetër. Pastaj e lë për 1 Mars. Por 1 Marsi i bie të Enjten. Dhe e shtyen për 5 Mars. Dhe kështu e harron krejt. Nganjëherë ndjehesh fajtor, por ngushëllohesh me faktin që është shumë ftohtë, je në prag të gripit dhe nuk dëshiron me përkeqësu gjendjen me gym, nuk ke me kë të shkosh dhe kështu e postpone pa afat, duke i bërë pjesë të bisedës fjalitë si “Po, më duhet me fillu së shpejti…” ose “S’ish ajo punë për mu, më duhet me gjetë një formë tjetër të sportit sepse definitivisht s’po e ndjej fitnessin” ose “Prej se kam fillu fitnessin kom SHTU peshë” e të tjera.

Bull

Shit.

Më falni, por po, bull fuckin shit. Bullshit që edhe unë ndoshta në të kaluarën i kom folë vetës dhe e kam gënjy vetën me fjalë e mendime të tilla. Nëse nuk e keni gjetë vetën në asnjëren prej pjesëve të kësaj storie – sepse s’ju intereson fare kjo temë ose veç e keni kalu fazën e rrezikshme të fitnessit, atëherë congrats and I’m proud of ye. Nëse po, më poshtë i kam shkruar disa nga gabimet që i bëjmë kur fillojmë fitnessin dhe pse shumica prej nesh nuk mundemi me i ndejtë besnik atij për më gjatë. Pjesën tjetër kam shkruar edhe këshilla se si mos me i bo këto gabime. Stay tuned.

 

Gabimet që i bëjmë kur fillojmë fitnessin dhe nuk na zgjatë më shumë se 5 javë 1.0

 

 1. Filloni vrullshëm, me motiv të tepruar

Zakonisht kur e fillojmë fitnessin e fillojmë me një vrull shumë të madh, i japim shumë zor sepse na duket sikur në këtë mënyrë kemi me i përshpejtu rezultatet dhe e mundojmë vetën dhe trupin menjëherë në ditët e para…derisa fillojnë me u shfaqë kalljet ma të mëdhaja të ekzistencës njerëzore. Këto kallje janë mjaft të mundimshme dhe shpesh ju pamundësojnë njerëzve për me ushtru në ditët në vazhdim, dhe këto pushime në fillim janë super të rrezikshme që munden me rezultu me të lënit e fitnessit. Poashtu, një trup që ka vite që s’ka bo ushtrime fizike dhe përnjëherë mundohet shumë mundet me u lëndu e me u lodhë, dhe në këtë mënyrë keni me e pasë të paevitushme zvogëlimin dhe ngadalësimin e ritmit të të ushtruarit, e edhe ky zvogëlim i ushtrimeve mundet me përfundu në mos-shkuarje.

 1. Pritni rezultate të menjëhershme (I mean të menjëmenjëhershme – fit pas 2 javëve)

Vendimin për me fillu fitnessin e marrim zakonisht për arsye se dëshirojmë me përmirësu shëndetin, dukjen e në përgjithëi mirëqenien, por shpesh në këtë vendim luan rol edhe inspirimi nga ndonjë person i caktuar i afërm apo edhe vetëm i njohur (shembull) në social media. Dhe kur fillojmë finessin, presim që edhe ne shpejt kemi me u dokë njejt fit, të fuqishëm e me pasë të njejtin kondicion. Kështu presim e presim deri sa e shohim që asnjëra nuk është duke ndodhë, fillojmë me e humb besimin në këtë mision që e kemi marr, fillojmë me mendu që dukja dhe gjendja e këtyre personave inspirues në social media është  vetëm gënjeshtër, që ato/ata kanë tretmane speciale, nuk kanë jetë jashtë fitnessit dhe merren vetëm me ushtrime, ushqimin e kanë super special dhe kështu bijmë në përfundim që ne nuk kemi me pasë shanca kurrë me arrit me u bo si ata. Në këtë mënyrë humbim shpresat dhe dashtë e padashtë fillojmë me hekë dorë, derisa një ditë nuk shkojmë fare me bindjen që ashtu kështu do të kishte qenë e kotë edhe po të kishim vazhdu me shku.

 1. Pritni me i përfundu obligimet momentale

It’s never the right time. NevUr. Nëse jeni duke pritë me i kry obligimet që i keni – kanë me ardhë të tjerat. Nëse jeni duke e pritë ni ndejë/party/festë që e keni e që e keni në plan me hongër shumë – vjen tjetra. Nëse jeni duke pritë deri sa i kryni provimet – vjen afati tjetër. Kështu, edhe pasi që disi keni vendosë me shku në fitness, me këtë mënyrë të të menduarit nuk ka mi ju zgjatë shumë, sepse prapë ka me ardhë momenti që do e lëni për me fillu kur keni me u shliru. Para se me fillu fitnessin llogaritini këto gjëra, bëni planet dhe oraret për kohët që jeni më të zënë, në mënyrë që mos me ju ra befasi këto obligime e mos me ditë se si me reagu për sa i përket fitnessit, e rrjedhimisht me hekë dorë nga ai.

 1. I frikësoheni të ftohtit, i frikësoheni të nxehtit

Nëse doni me qenë fit gjithë jetën, me u ndi mirë, me qenë aktiv apo me u marr me sport, atëherë duheni me u përgaditë për me ju përshtat çdo kohe, çfarëdo moti e secilës stinë, sepse jeta nuk është veç pranverë, as veç verë, as veç vjeshtë e as veç dimër. Është ngapakngatëgjiha 😀 dhe gjithmonë ka me qenë ose shumë ftohtë, ose shumë nxehtë, ose duke ra shi ose shumë diell, andaj duhemi me ngulitë mirë në mendjen tonë që kemi me shku në fitness no matter what dhe me ju përshtat çdo kohe psiqikisht, fizikisht dhe me kushte të tjera. Sepse përndryshe, pasi që keni me fillu fitnessin, në momentin e parë që ju duken temperaturat e papërshtatshme keni me hekë dorë.

 1. Filloni pa plan, pa koncept

Një nga gabimet kyçe që i bojmë kur fillojmë fitnessin dhe që na bën me e urrejt atë është që e fillojmë pa plan, pa u informu mirë, pa bo orar. Rrjedhimisht, shumë lehtë mundemi me ardhë tek mendimet që 1) fitnessi është duke na marr shumë kohë nga dita jonë dhe duke na lënë prapa me gjëra të tjera, 2) mbesim pa text nëse ndonjë ditë na del diçka e papritur dhe ne nuk e kemi planin në bazë të cilës mundemi me e organizu ushtrimin për ndonjë ditë tjetër dhe 3) dëgjojmë fjalë të ndryshme të pabaza nga njerëz të ndryshëm se si, kur, ku dhe çfarë ushtrime është mirë me i bo, çfarë ushqimi duhet me hongër dhe se si limoni me mjaltë na shkrin krejt komplet të gjitha yndyrnat e mundshme nga trupi nëse e pijmë para ushtrimeve (shembull), e të tjera. Kështu mundet me ndodhë që nuk kemi me pasë rezultate, nuk kemi me ditë se çka kemi me bo kur shkojmë në fitness dhe kur duhet të shkojmë, dhe ky kaos ka me rezultu me lënie të fitnessit apo edhe më keq – me ja marr inat fitnessit përgjithmonë.

 1. Lidheni me dikë

Jemi ardhë në këtë botë vetë dhe vetë do të shkojmë hehe. Suksesi i tjetër kujt nuk është suksesi yt, orari dhe obligimet e tjetërkujt shpesh do të jenë ndryshe nga të juajat e kështu me radhë. Shumë shpesh ndodh që e planifikojmë të fillojmë fitnessin me dikë (që për disa arsye është mirë dhe përshtatshëm), por për sa i përket konsistencës, me fillu me dikë është vrasëse. Në fillim jeni shumë fragjil në karakter dhe motivim, dhe nëse rastësisht partneri juaj rezulton të mos jetë shumë i motivuar dhe i vendosur, atëherë ju nuk dini se si t’ja bëni dhe i bashkoheni dështimit të atij personi.  Kjo shpesh rezulton me lënie grupore, miqësore të fitnessit. Të gjithë për një, një për të gjithë.

 1. Kur e humbni një ditë e gjuani gjithë javën poshtë

…Dhe pastaj gjithë muajin dhe pastaj gjithë vitin. Nëse një ditë nuk shkoni në gym nuk duhet të ndjeheni keq, fajtor apo pa disponim që nuk keni shku. Kjo nuk luan rol në rezultatin tuaj final sepse there is no rezultat final. Është pjesë e jetës suaj dhe nuk do të thotë që çdo ditë të shkojë sipas planit, sepse do keni edhe shuuumë ditë të tjera në të ardhmen për ta plotësuar një ditë të humbur. Idea është që të nesërmen të vazhdoni sikur të mos keni pushuar, sepse vetë karakteri i njeriut është i tillë që ka gjithmonë tendencë për t’iu kthyer zakoneve (të këqija).

 1. Të gjitha apo asgjë

All or nothing është mentalitet të cilin shumë prej njerëzve e kanë për sa i përket të ushqyerit shëndosh dhe aktiviteteve fizike, e që shumicën prej tyre i çon në dështim. Ose nuk ushtrojnë e hanë shumë dhe gjëra jo të shëndetshme, ose ushtrojnë 5 herë në javë e nuk hanë asgjë jo të shëndetshme. Të çon në dështim, sepse as e para e as e dyta nuk mund të zgjasin shumë, dhe të dyjat tentojnë tek njëra tjetra vazhdimisht, mënyrë kjo e cila nuk çon në asnjë rezultat të mirë – nuk mund të kesh shëndet të mirë e as nuk mund të jesh fit. Dhe e para të çon drejt fitnessit ndërsa e dyta të çon drejt lënies së tij, dhe ky cikël vazhdon pa mbarim. Cila fjalë vjen në këtë mes? B A L A N C A.

 1. S’ka llogaridhënie e as pasoja në lënien e fitnessit

Meqë në fund të fundit fitnessi është qejf – nëse don shkon e nëse s’don nuk shkon, është edhe shumë lehtë me e lonë. S’keni kujt me i japë llogari dhe kushtimisht nuk ka pasoja nëse e lëni fitnessin, sepse ktheheni aty ku keni qenë para se me fillu. Për këtë arsye, të paktën duheni me u mundu me shty vetën me shku disa muaj për me e kalu krizën, e pastaj me kohë edhe do ju bëhet shprehi. Përndryshe, është shumë vështirë me e bind vetën me bo diçka që mundeni edhe mos me bo (shembull: me shku në kurs 😀 / we all used to skip dat shit).

 1. E krahasoni vetën me të tjerët në gym

Një nga gjërat që të shtin me urrejt fitnessin dhe me lënë është që krahasoheni me të tjerët në fitness që tashmë kanë më shumë përvojë dhe të cilët edhe nganjëherë të shikojnë pak me judgmental look  kur je ty dashtë me bo ndonjë ushtrim. Kështu të humb vetëbësimi dhe e lë krejt sepse e urren dhe kurrë nuk ki me mujtë me mbërri në atë nivel dhe nuk je i prerë  për këtë punë dhe e urren edhe pikë. No. Edhe personi që të shikon shtrembër dikur ka qenë në nivelin tënd (veç që në këtë rast ka dalë që është pak ma karakter se ti, sorry). Edhe ai nuk ka ditë se si me i përdor maqinat apo ndoshta edhe ende nuk din por të shet mend sepse e sheh që je fillestar dhe pa vetëbësim. Fuck em. Shko dhe ushtro, çka nuk di pyet, mundohu me i bo sa më mirë dhe sa më saktë ushtrimet dhe thjesht mos hek dorë e kështu edhe ti një ditë do të bëhesh PRO dhe ke me i shitë mend dikujt tjetër muehehe. Beeeeeeeetch.

 1. Nuk e gjeni vetën

“S’më pëlqen gym-i sepse është disi shumë stresues, i mundimshëm, me shumë njerëz e nuk po mundem me u ngopë frymë, po më merr shumë kohë dhe thjesht po më duket shumë boring”.  Ekzistojnë edhe shuuuumë lloje të tjera të sporteve që mundeni me i bo dhe nuk do të thotë që gjithsesi të çoni pesha apo të bëni cardio. Provoni të gjitha deri sa të gjeni veten. Kjo s’paraqet asnjë problem. Provoni me shku në fitness vetëm. Provoni me shku me dikë. Provoni aerobikun. Provoni crossfitin, pilates, kickbox. Cfarëdo lloj sporti qoftë, pa e gjetë vetën në ndonjëren nuk është qare (nejse, mos pritni që 100% keni me adhuru cilindo nga të cekurat, sepse asnjë person nuk kallet me shku me u lodhë e me i jep zor), por mos e merrni si arsyetim që s’po e gjeni vetën e s’doni me shku më.

 

Dheeeeeee all these Almond solutions for you:

 

 1. Bëni plan fizibil e të realizueshëm + orar

Okay, sounding like a broken record por po, si për çdo gjë tjetër, Almondi ka prapë me ju sugjeru me bo plan dhe orar. Nëse veç e dini përafërsisht se sa herë në javë, kur dhe se çka keni me ushtru, atëherë gjysma e punës është kry. Shumë më vështirë e keni me e skip një ditë fitnessi kur veç e dini se e keni në plan me shku atë ditë, dhe se (p.sh.) të nesërmen e keni pushim. Në këtë mënyrë mundeni me ju përshtat rrjedhës ditore dhe e dini se me aq herë sa e keni të shkruar në orar, keni me e plotësu planin javor. Nuk shkoni vetëm pa kry në fitness dhe nuk e humbni vetën nëse ndonjë ditë bëni pushim. Në këtë mënyrë e keni shumë më të lehtë me i mbetë besnik fitnessit për një kohë të gjatë.

2cfabac92b3958153f849d8f967a3134

 1. Përshtatjuni obligimeve të tjera

Varësisht sa keni obligime, aq herë shkoni në fitness. Nëse e keni gjithë ditën të lirë, keni shumë më shumë hapësirë. Nëse s’keni aspak kohë të lirë, e minimizoni të shkuaren në fitness apo e kombinoni shembull me ushtrime në shtëpi dhe me fundjavë. Minimale, por shkoni, sepse mundeni.  Nëse keni kohë për me dalë me pi kafe, për me shiku tv shows apo me scroll në Instagram, i keni edhe 90 minuta në ditë apo 6 orë në javë. Shumë shpesh ndodhë që njerëzit nuk e përshtatin fitnessin me obligime, mundohen të shkojnë sa më shumë duke lënë gjëra të tjera anash dhe kur ju vjen në majë të hundës ky ndryshim i agjndës, e lëjnë fitnessin totalisht.

 

 1. Filloni ngadalë dhe me kohë e shtoni intenzitetin

Siç e ceka lart, shumica e fillojnë fitnessin me aq entuziazëm saqë e japin 110% të vetës së tyre, duke ushtruar më shumë se që kanë kapacitet, përgaditje fizike e forcë.  Dhe kështu shumë shpejt trupi i tradhëton e në këtë mënyrë fillojnë ta humbin energjinë dhe entuziazmin, e që rezulton me pushime apo pushime shumë të gjata (zhdukje nga fitnessi :D). Unë ju sugjeroj të gjithë fillestarëve të fillojnë me masë minimale të ushtrimeve, të fillojnë të shkojnë për shembull vetëm 2-3 herë në javët e para dhe të ushtrojnë me pesha të ulëta dhe përsëritje të vogla. Me kohë do e shihni edhe vetë që do filloni ta shtoni dozën sepse tashmë trupi juaj është mësuar me ushtrime.

 1. Mos bëni pagesë vjetore

Shumica e mendojnë të kundërten – që nëse bëni pagesë vjetore atëherë ky fakt do ju bëjë presion dhe s’keni me pasë qare pa shku në fitness me rregull, gjithë vitin. Sidomos kohëve të fundit ka oferta shumë të mira ku me shumë pak para mund ta siguroni një anëtarësi vjetore, dhe që prapë shumicën e kuptoj që e bëjnë. Sidoqoftë, unë ju sugjeroj që ta bëni pagesën muaj për muaj derisa e shihni që në të vërtëtë gym-i ju është bërë shprehi dhe pjesë e jetës. Kjo sepse kur e keni të paguar për një vit, ju rrin si presion kjo pagesë dhe tashmë e kemi vërtetuar në jetë se çka duhet të bëhet me zor, keni me e urrejt.

 1. Push your fuckin self çdo herë që do të shkoni në fitness 

News flash: Kërkush nuk ka qejf e as nuk vuan me shku në fitness nëpër të ftohtin më të madh kur momentalisht sapo ka ardhë prej punës, ështrë shtrirë ndër jorgan dhe është duke e pirë kafen e vetë speciale magjike të nxehtë. Më besoni. :D. Jo që nuk keni qejf me shku, por shpesh keni me urrejt këtë fakt. Por, a është kjo justifikim? Që po pritoni me shku? Sepse në jetë keni me pasë edhe shumë gjëra më të rënda e të pakendshme që do duhet t’i bëni, por në shumicën e rasteve janë për të mirën tuaj. Asgjë e mirë nuk vjen pa çmim. Kur e keni mendu vetën në plazh vitin e kaluar dhe i keni premtu vetës që vitin tjetër do të jeni fit, healthy & fresh, si e keni paramendu që keni me e arrit? Duke ndejtë shtrirë ne shtrat? Besoj që jo. Thjesht duhet t’i flisni çdo herë vetës që sot është dita që i keni premtu vetës që do të shkoni, është dita që jeni shëndosh e mirë dhe e keni mundësinë me ushtru, me lëviz, dhe në fund të fundit nëse shkoni sot në  ushtrime, i afroheni edhe më shumë qëllimit tuaj. Koha do kalojë prapsëprapë.

73fcf12dcc1d77627bbccdc9223098d0

 1. Shikoni video motivuse sa herë që keni dyshime

Shtesë për monologjet që i përmenda në këshillën nr.5: me shiku video motivuese fitnessore. Më besoni, ju ndihmojnë. Kur jeni në dyshim për me shku në fitness, vetëm hyni dhe shikoni ndonjë video të dikujt që atë ditë e ka mbledhë mendjen me ushtru, dhe do të motivoheni duke e ditur se edhe ju do e keni atë ndjenjën e suksesit dhe të krenarisë nëse shkoni. Trust me, funksionon.

d486d3ff625add7c4b7fd6d4acf818cc

 1. Mendoni për storiet e suksesit të të tjerëve dhe se si ju do bëheni nesër një

Kur jeni duke pasë dyshime për me lonë fitnessin, vetëm mendoni të gjithë ata që janë duru pa e bërë një gjë të tillë. Cka kanë ata më shumë se ju, dhe si ndjehen ata që sot që janë të rregullt? Premtoja vetës që do e provosh të paktën (shembull) 6 muaj, dhe kur t’i arrish ato 6 muaj vendos se a je për këtë punë apo jo. Pas 6 muajve eja dhe më trego se a ja ka vlejt apo jo që nuk keni hekë dorë…

f52ad4c6cbad3c673bfa15767e6da34f

 1. Kujtoni enuziazmin e fillimit

Ne ju mbajmë mëri njerëzve që nuk i mbajnë premtimet, por ne vetë jemi ata që më së shumti i gënjejmë vetës tonë e nuk ja mbajmë vetës premtimet. Nëse konstant jemi duke e trajtuar vetën në këtë mënyrë – duke i gënjyer vetës dhe duke mos u kujdesur për trupin dhe mirëqenien tonë, atëherë si mendojmë që do ta dojmë vetën dhe do e rregullojmë marrdhënien me vetën tonë, e rrjedhimisht me të tjerët? Fitnessi mund t’ju duket shembull banal për këtë por mua ky lloj aktiviteti mi ka rregulluar edhe shumë aspekte të tjera të jetës. Sa her që keni dyshime për ta lënë fitnessin, kujtoni entuazmin e fillimit dhe premtimet që ja keni bërë vetës para se ta filloni. Në fund të fundit shkruajini diku mendimet që i keni para se të filloni…

-remember-wallpaper-1280x800-800x500

 1. Kujtoni post-gym-ndjenjën

Gjëja që më ka mbajtur mua tash e 25 muaj në fitness pa u ndalë është kjo: me e kujtu ndjenjën që e kam sa her që e përfundoj fitnessin. Gati asnjëherë s’më ka ndodhë me shku me qejf në fitness, dhe njejtë – asnjëherë s’më ka ndodhë me u kthy pa qejf në fitness, pa vullnet, pa ndjenja tepër të mira. Tash veç e di përmendësh këtë ndjenjë, dhe çdo herë, amo bash çdo herë që jam në dyshime për me shku në gym, e kujtoj këtë ndjenjë dhe tashmë jam e varur nga kjo ndjenjë, dhe çohem e shkoj në fitness.

5409bedf18470103a6e41cb9ae9dc368--motivation-wall-workout-motivation

 1. Nëse shkon me dikë në fitness, shko me dikë me më shumë përvojë

Okej, kurrsesi nuk po mundeni me shku vetëm. S’po mundeni as me paramendu me fillu fitnessin vetëm. Qoftë kështu, ju sugjeroj mos me e fillu me dikë që poashtu është fillestar si ju dhe ka probleme me përkushtim. Filloni me dikë që e dini që nuk e huqë asnjë ditë, dhe nëse ju ndonjë ditë keni dyshime për mos me shku, ky personi i rregullt në gym do ju bëjë presion dhe shpeshherë edhe do ju vijë keq apo inat nga ky person për mos me shku. #preshëriztheki

0a1b19c781ee91be470259dd02050c4f

 1. Dimri është dimër, vera është verë dhe nuk mund t’a shmangni asnjëren

Kuptojeni njëher e përgjithmonë (shembull): Unë i kam 24 vite. Muj edhe me vdekë nesër, por qe po e marrim që kom me qenë në gjendje me shku në fitness ose me u marr me sport deri në moshën 65. I kam edhe 41 vite potenciale që muj me shku në fitness. I bie 41 dimra dhe 41 vera. I bie 4 muaj dimër x 41 = 164 muaj dimër edhe 164 muaj verë, e që i bie plot 27 vite verë + dimër. Nëse jeni duke pritë që këto 27 vite me kalu për me ardhë 27 të tjerat sepse është shumë ftohtë apo shumë nxehtë, jeni duke humb shumë. Trust me.

there-are-7-days-30-fitness-motivational-posters-inspiring-fitness-quotes-to-give-you-motivation-to-workout.jpg

 1. Fitnessi nuk është destinacion, është mënyrë e jetesës

Shëndeti, mirëqenia, të qenit i kënaqur me vetvetën nuk është destinacion, por është mënyrë e jetesës. Mos ja lini vetës opcionin për me zgjedhë me shku në fitness apo të merreni me ndonjë aktivitet fizik. Me qenë i shëndetshëm nuk duhet të jetë një zgjedhje. Mendoni: Kur keni me i bo 60 vite e keni me pa një të ri duke vrapu në park apo duke u kthyer plot djersë nga fitnessi keni me i thënë vetës: “Ah, me qenë edhe një herë kaq i ri, e di se çka kisha bo dhe si kisha vepru.” Epo ne jemi të ri, dhe kemi ende kohë për me e bo atë që e kemi gjithmonë qëllim. Bëjeni tash, dhe falemnderoni vetën më vonë.

95bc318d638e0b7f672c52ec5685baed

 1. Pse e ke fillu?

Seriozisht, pse po e fillon? Nëse mendon që nuk do ta vazhdosh apo nuk ja vlen me e vazhdu, mos e fillo. Pse po e fillon?? Mendoje këtë arsye, shkruaje, mbaje në mend mirë dhe përsëritja vetës sa herë ke nevojë.

 

Pse po fillon? Pse e ke fillu?

Okay Almonds, ju kërkoj falje për këtë presion, por seriozisht ju flet personi që 87% të obligimeve apo aktiviteteve i ka lënë në gjysmë në të kaluarën. Tash jam duke mendu seriozisht me u bo trajnere e dhunshme fitnessi me whistle në dorë duke ju bo super presion në çdo sekond të uahtrimeve. Muahaha…

 

Almonds, shihemi në blogpostin tjetër, pastaj shihemi edhe në të tjerat, por ma së shumti shihemi më 1 Mars, pasi ta keni regjistruar gym-in për të tretën herë…

Dhe nuk dua arsyetime :P.

962e696568cb3265632ea4af8fd9988c

 

Thank you FitAlmonds, kam besim tek juuuuuuuuuuuuuuuuuuu!!!!!!!!

 

Say something…

Photo 17-12-2017, 09 41 31

Photo 17-12-2017, 09 41 53

Photo 17-12-2017, 09 42 43

Photo 17-12-2017, 09 42 57

Photo 17-12-2017, 09 44 40

Photo 17-12-2017, 09 45 49

Photo 17-12-2017, 09 45 59

Photo 17-12-2017, 09 46 33

Photo 17-12-2017, 09 46 47

Photo 17-12-2017, 09 47 21

Photo 17-12-2017, 09 47 56

Photo 17-12-2017, 09 48 24

Photo 17-12-2017, 09 49 12

Photo 17-12-2017, 09 49 32

Photo 17-12-2017, 09 50 35

Photo 17-12-2017, 09 53 49\

Photo 17-12-2017, 09 54 04

Photo 17-12-2017, 09 55 09

Photo 17-12-2017, 09 56 14

Photo 17-12-2017, 10 00 59

IMG_9167

IMG_8249

IMG_7945

IMG_7736

IMG_5734

IMG_0299

IMG_0300

Blond Almond Fitness Series eps. III

A balanced diet is a bYrek in each hand

*Njo me mish, njo me djathë*

 

Hello SuperAlmonds!!!!

Postimi i fundit besoj ka qenë më i pëlqymi i juaji dhe i imi poashtu, duke u nisë prej replikave dhe komenteve pozitive që i kom marr për të. Me këtë fakt mundem me kuptu që gjithë ditën me u mundu me qenë fit, me u doke mirë, me ushtru e me hongër gjëra të shëndosha, po s’e pate mendjen dhe shpirtin e shëndoshë, asnjëra pej tyre s’ka vlerë.

Me këtë post i japim fund sagës së fitnessit (t’paktën për tash), që pas motivimit, planifikimit dhe disa informatave për fitness, kom shkru për balancën në ushqim – me hongër shëndosh por me e ëmbëlsu jetën kohë pas kohe. Kom pasë me shkru edhe për balancën në kohë, (siç pe shihni në dizajnin e bannerit) por po më duket që tashmë kom shkru mjaft për atë çështje. Edhe nëse s’kom shkru, do e bëj ndonjëherë në të ardhmen një postim t’veçantë për atë temë, sepse ky blogpost besoj ka me dalë prapë mjaft i gjatë.

Krejt çka shkruaj gjithmonë në postet e mija janë sipas pikëpamjes time. Nuk jom profesioniste apo nutricioniste e as vetë nuk jom shumë e saktë në kontrollimin e të ushqyerit,  por po e paraqes mendimin tim me aq informata sa unë kom marr qoftë duke lexu, eksploru, dëgju apo përjetu.

Personalisht e kom kuptu që mbajtja e balancës është gjëja që më bën të lumtur në jetë. Asgjë e tepruar nuk është e shëndoshë – as vetë 100% healthy lifestyle nuk është healthy, sepse kohë pas kohe njeriu ka tendencë që me kërku diçka të re e me u bo bajat me gjëra të njejta, dhe gjithmonë kërkojmë që me sfidu vetën në ndonjë mënyrë. Edhe po të mundohemi gjithmonë me qenë fit, me u ushqy clean, me ushtru 6-7 herë në javë, ka me ardhë momenti që thuni Enough. Jeta nuk është vetëm kaq. Për çka po e bëj gjithë këtë? Sepse secilit person i nevojitet një motivim, një pikë e fillimit dhe e fundit, një zgjim për me fillu diçka të re, dhe këto janë gjërat që na mbajnë gjallë. Gjithashtu, secilit person i nevojitet që me dalë prej rendit kohë pas kohe.

Poashtu, mendoj që esenca e jetës dhe e lumturisë është me look forward to something. Pra, me pritë për diçka, ndonjë ngjarje sado të thjeshtë, darkë me miq, your next haircut, një udhëtim më interesant, një porosi të asosit, një byrek etj. Unë kënaqem me gjëra të vogla. Për shembull (në rastin tonë për ushqim), e bëj një plan: Të Shtunën që vjen du me shku me honger një byrek  (ose dy). Kështu, gjithë javën mendoj për atë byrek, i refuzoj byrekat që më dalin përpara, pres me padurim për atë ditë dhe besoni, ka mi ju shiju shumë më shumë sepse në fund, keni me pa se nuk është që pasket qenë tu hupë diçka shumë të madhe, por njëkohësisht keni me e feel atë moment që e keni pritë tash e sa ditë. Pra, keni me vlerësu shumë më shumë në këtë mënyrë.

GettyImages-594511899-5845f4e73df78c02304bf13a.jpg Respekt.

Mos më keqkuptoni, nuk është se unë vetës nuk ia lejoj më hongër çka më del përpara, që vetëm një here në javë ha (shembull) byrek, ose që e planifikoj kaq shumë një meal të thjeshtë. Vetëm e mora si shembull sa me tregu se çka mendoj që kishte qenë më mirë me bo, dhe çka ka funksionu tek unë here pas here.

Mendoj që duhet t’mundohemi me jetu basically healthy dhe me pritë për momente të ëmbla. Jo me jetu unhealthy dhe me pritë për momente të shëndosha. It doesn’t work that way…

Soooo…Balanca, balanca, balanca – du me bo tattoo qaq e kom përmend… 😀

blnc

*zdëshhh…* *emo moments*

Balanca me Ushqim

Para se me fillu me spjegu se si mendoj se duhet gjetur balancen në ushqim, po du me cekë se personat që fillojnë fitnessin (ose tashmë janë ty u marr me aktivitet fizik) por që dojnë me ndryshu mënyrën e të ushqyerit e bëjnë këtë për ndonjëren nga këto:  Ose dojnë me humbë peshë e me e ndërru lifestylen/ose janë të kënaqur me peshën dhe thjeshtë dojnë me pasë rezultate më të mira në ushtrime e me u dokë fit (dhe mos me vdekë prej sheqerit – UNE). Ka edhe asi që dojnë me SHTU peshë 😀 – nuk di për juve, seriozisht i don’t know how you do it, ushqimi është jetë – jeta është ushqim,  pra nuk di çka mi ju thonë, pini qumësht t’dhisë a diçka :D.

Unë personalisht nuk kom pasë  kurrë problem me peshë dhe gjithmonë kom mujtë me hongër çka kom dashtë po megjithatë, kur kom fillu fitnessin, e kom kuptu që më duhet me bo një cleanse/detoks prej gjithë asaj se çka kom hongër, dhe ushqimi që jom konë ty e hongër pak a shumë nuk kish leju që unë me pasë rezultate të dëshirueshme në të ushtruar. Poashtu, më në fund u vetëdijësova që gjërat që i kam ngrënë nuk kanë qenë të shëndetshme dhe kanë pasë impakt negativ edhe në aspekte tjera të jetës e jo vetëm në peshë.

Kështu edhe unë, kur fillova fitnessin e bëra një riprogramim te ushqimit,  fillova me e zvogëlu sasinë e ushqimit gjatë ditës, i hoqa nga dieta ditore disa gjëra të panevojshme ku në këtë mënyrë e kam bo një cut, kam hequr nga trupi toksinat dhe dhjamin e panevojshëm dhe e kam bërë gati trupin për me fillu me zhvillu muskuj.

blondalmond-graph1.jpg*rotate*

(m7+ – dats me).

Sikur ushtrimet, edhe të ushqyerit e kom nda në faza tre-mujore. Kur filloni me ushtru, sado që keni ose nuk keni mbipeshë, keni me e bo njëfar pastrimi (veç nëse already jeni konë ty hongër shëndosh :D), sepse edhe nëse nuk keni kilograme të tepërta (sipas pikëpajmjes tuaj, gjithmonë), për me fillu mu definu, ju nevojitet me hekë dhjamin dhe me i ushqy muskujt me proteina dhe ushqim me vlera të tjera ushqyese.

Poashtu, mos filloni vrullshëm. Nëse për shembull i konsumoni 3500 kalori në ditë, ndërsa dëshironi me kriju deficit të kalorive (të humbni peshë), nuk është aspak e logjikshme që ditën që keni vendosë me fillu dietën me ra në (shembull) 1000 kalori (që është më shumë se tri herë më pak se konsumi i mëparshëm i kalorive). Trupi juaj ka me u traumtizu, humbni lëngje, filloni të humbni fije muskulore, humbni energjinë dhe në përgjithësi trupin e qitni në kolaps. Cka ju duhet të bëni është që junk dhe fast food t’i eleminoni, ndërsa sasinë e ushqimit që konsumoni me zvogëlu pak nga pak (Si në grafik). Asnjëherë nuk po them me i njehsu kaloritë ditore (counting calories), thjesht po e marr si njësi matëse për sasinë që keni me hongër.

Kështu me siguri keni me e heke përaf. 1/3  të sasisë së kalorive ditore. Poashtu konsideroni aktivitetet fizike që keni me i bo gjatë ditës që me siguri ju merr edhe 1/3 tjera, kështu do të bini në 1/3 e kalorive që i keni marr në mënyrë natyrale, duke qenë të ngopur dhe të aktivizuar. Pastaj, pasi që trupi juaj mësohet me këtë sasi të kalorive në ditë dhe fillon mos me konsumu rezervat tuaja, prapë shkoni duke e zvogëlu sasinë e ushqimit dhe pak duke e rritur sasinë e ushtrimeve (muaji i tretë). Krejt kjo shkon në mënyrë progresive duke e adaptuar gjithmonë trupin tuaj.

There’s no magic foods, magic diets.

E kom sqaru edhe më herët se pesha humbet në një mënyrë dhe një mënyrë të vetme: me deficit të kalorive. Jo, uji me limon nuk ju shkrin yndyrnat. As çaji i zi nuk ju t’hollon gjakun :D. Jo, nuk ekzistojnë çajëra detoksikues. Jo, me u mbulu komplet me qese e me folje e me plafa nuk ka mi ju shkri komplet dhjamin e padeshiruar tu bo cardio. Deficiti i kalorive bëhet në dy mënyra. Nëse sasia e kalorive që konsumoni është më e vogël se sa djegni (te ushqimi), ose nëse sasia e kalorive që djegni është më e madhe se që keni konsumu (ushtrimet). Por, na po kemi dëshirë që në të dyja anët me e zënë ngusht kalorinë 😀 pra, pak me hongër ma pak se që o msu trupi janë dhe pak me djegë ma shumë se që o msu trupi janë. Kështu, as nuk kemi nevojë me e shkatërru vetën duke hongër tepër pak, e as duke ushtru tepër shumë.

Nuk e keni metabolizmin e shpejtë – punoni në atë drejtim. Mos u krahasoni me dikë që han shumë e nuk trashet. Ajo osht natyrë e secilit person. Ju bëni çka ju mendoni që është mirë dhe funksionon për ju dhe mos u merrni me të tjerë. Te shqipëtarët, dietat dhe të ushqyerit është kolektive. Han shumë – ta teshin. Nuk han shumë – ta teshin. Kështu që gjithmonë ndjekeni planprogamin tuaj dhe principet tuaja.

Kjo fazë e kontrollimit ma strikt të ushqimit nuk zgjatë përgjithmonë. Njëherë ja qitni vetës qëllimin. E planifikoni – e zbatoni – i jepni fund. Fillimisht goali juaj është me u mësu me këtë mënyrë të ushqyerit. Thejsht durohuni. 3 muaj durohuni shumë. 3 të tjera pak më pak. Kur të arrini në një pikë, s’keni nevojë mo me bo sakrifica. Fillimi është pak më i vështirë. Me kohë vetë ju ndërron mentaliteti rreth të ushqyerit.

 

Tips për mbajtjen e rregullit në ushqim:

Food Prep

Një nga mënyrat se si me e kontrollu vetën me ushqim por edhe njëkohësisht me mbajtë vetën të ushqyer mirë e të ngopur është përgaditja paraprake e vakteve/meals. Kjo ndihmon që me pasë një plan të mirë të ushqimit, me i përfshi të gjitha vlerat ushqyese në një ditë, dhe ju ndihmon mos me pasë tundime e me hongër prej boredom e jo pse në t’vërtetë keni nevojë.

FOOD PREP TË LEHTA (p.sh. për punë):

Vo të ziera, tuna (apo peshk tjetër konzervë), perime të ziera, patate, oriz, mish i përgaditur, sallatë, drekë çfaredo e ditës së djeshme, bukë integrale me peanutbutter dhe banane, supë (nëse keni mundësi për me ngrohë), etj.

 

Food plan për gjithë javën

Një ide e mirë dhe gjë që ju ndihmon që mos me deviju me dietë është food plan për gjithë javën. E planifikoni pak a shumë se çka keni me hongër në mëngjes, snack1, drekë dhe snack2 (apo darkë) x 7, dhe kështu nuk e nxeni vetën ngushtë mos me ditë se çka keni me hongër, e pastaj me shku e me ja futë kot. 😀

P.sh.  (Drekat):

E Hënë – Makarona + Pesto + Mish Pule

E Marte – Peshk me Patate

E Mërkure – Risotto

E Entje – Biftek me Perime

E Premte – Pasul 😀 😀 😀 ❤ ❤

E Shtunë – Sallatë me mish pule

E dielë – PITEEEE, obviously.

 

Good or bad?

Ekzistojnë ushqime me vlera të ndryshme ushqyese, më të yndyrshme e më të lehta, me ma shumë kalori e me më pak, por të gjitha e kanë nga një efekt ndryshe në organizmin tuaj dhe nëse konsumohen si duhet dhe nuk teprohen, asnjëra prej tyre nuk është e keqe. Por, ekzistojnë disa mite për disa ushqime që janë më të mira apo më JO të mira se sa mendohen.

Ekzistojnë good and bad carbs, good and bad fats, ushqime me fibra e pa fibra e shuuumë sinonime të tjera. Për mos me i hi gjatë, për mendimin tim mendoj që prapëseprapë është mirë me i konsumu të gjitha nga pak, por kur bjen fjala tek building muscle apo weight loss, disave duhet t’u japet përparësi ndërsa disa duhen evitohen nga pak.

Rrini afër: Yndyrnave të mira (avocado, arra të ndryshme (ALMONDS), peshku,vaji i ullirit, etj.), proteinave (mishi, vezët, peanutbutter, kosi  (greek kishe), farat e lulediellit, pasuli etj.)), karbohidrateve (orizi i zi, perimet, pemët, etj.).

cs.jpg

 

 • Mos besoni që kur në paketim shkruan 0% fat apo 0 % sugar, ka me qenë gjithsesi e mirë për ju. Zakonisht, prodhuesit në industrinë e ushqimit i dijnë shumë mirë tricks se si me i shty njerëzit me i ble produktet e tyre. Nëse ndonjë ushqimi i hiqet totalisht yndyra, zakonisht duhet barazpeshuar shija e humbur me sheqer dhe e kundërta. Pra, keni kujdes, sepse zakonisht këto lloj produktesh dalin të jenë më së paku të shëndetshme.

 

 • Kontrolloni pak përmbajtjen në nutrition table prapa në paketime të produkteve që i bleni. Një lugë çaji ka 4 gramë sheqer, ndërsa shpesh ndodhë që një granola bar që mendojmë që është shumë healthy t’i ketë 21 gramë sheqer në 100 gramë, ndërsa paketimi është 150 gramë. I bie që jemi duke konsumu 31.5 g sheqer, e me konvertu në lugë çaji del gati 8 lugë sheqer. Yuckk.

 

 • Shpesh e ka pak: me siguri e keni dëgju extra shpesh ketë thënie, por është e vërtetë. E rregulloni metabolizmin, jeni gjithmonë të ngopur, keni energji në çdo kohë dhe ndiheni më të lehtë.

 

Some healthy snacks:

 • Karrota me kripë dhe vaj ulliri/uthull
 • Tranguj me kos dhe kripë
 • Just KOS 😀
 • Fruta
 • Rice Cake me PB + bananananas
 • Kafe / çaj
 • Banananananas me PB
 • Sallatë
 • ALMONDSSSS 😀 dhe arra tjera etj.

Almond eats:

Dy gota ujë SI T’COHNA N’SABAH  –  6:00 am

caji

(Nëse bëj ushtrime, pas ushtrimeve ni banane me PB) 6:35 am

Kafen e mëngjesit me pak sheqer dhe qumësht 7:20 am

Mëngjesi  (p.sh. 2 ve të ziera + tuna + tranguj + bizele) 10:30 am

Kafe 2 12:00 pm

Snack 1 (p.sh. kos me muesli dhe fruta) 13:30

Dreka 16:15 ose Snack 2 Parafitnessor

Fitness 18:30 ose Fitness 16:45

Snack mbasfitnessor 20:30 ose Dreka 18:30

 

Final words:

Sot bëni binge eating? Nesër mundohuni me kontrollu. Gjithë javën bëni binge eating? Javën tjetër bëni cleanse. Tundoheni? Mundohuni mu përmbajtë. S’mundeni mu përmbajtë? Go with it. Mos e ndjeni vetën keq dhe mos u pendoni. Në fund të fundit, një jetë e kemi. POR një jetë e kemi edhe me qenë të shëndoshë e mu ndi mirë, mos harroni. Caktojani vetës një qëllim dhe mundohuni më u përmbajtë, e në fund e falënderoni vetën, por në asnjë mënyrë mos e bëni fiksim këtë gjë e me u lëndu në aspekte tjera.

Nëse dëshironi me arrit një rezultat duheni me u duru. Nëse dëshironi me jetu tripin tuaj dhe me hongër çka ju vjen përpara atëherë prapë është nice, thjesht mos u ankoni.

Almonds, para se me fillu me ushtru, lexoni, informohuni. Lexoni fakte nga burime të besueshme e mos besoni krejt çka dëgjoni. As këtë postim mos e besoni, por duheni me pasë një ide se qysh doni mi ja bo.

Lexoni për ushqim, përshtatjani vetës, dëgjojeni trupin tuaj. Provoni mënyra të ndryshme të të ushqyerit nëse keni nevojë, deri sa e kuptoni se çka pranon trupi juaj.

Po e ndaj me ju këtë link – një postim i një nutrition coach rreth këtyre dietave të shkurta/të mundimshme që po qarkullojnë tek njerëzit kohëve të fundit dhe se sa të rrezikshme janë:

http://amydix.com/dangerous-dieting-the-lessons-i-learned-from-10-days-of-rapid-fat-loss/

 

 

Bye almond – not chips – eaters…

c45387c650810df0f50689527f51148c

Blond Almond Fitness Series eps. II

Hello my fit almonds.

Pasi  i morëm do doza motivimi nga postimi i kaluar (otherwise s’ishit hi për pjesën e dytë, right?:D ), po du me nda me juve se qysh e planifikoj fitnessin gjatë javës, muajit dhe tremujorit, e gjithashtu dhe se çfarë lloj ushtrimesh mendoj UNË që është ma së miri me i bo dhe në cilat faza. Gjithmonë po du me e cekë që secili person e ka mënyrën e vetë të të ushtruarit, dhe se secilit person ja pranon trupi ndryshe aktivitetin fizik. Mos të e harrojmë faktin që kur kam qenë fillestare kom bo tjetër lloj ushtrime, pastaj kur kom fitu pak kondicion dhe fuqi e kom ndërru mënyrën e të ushtruarit, andaj duheni me pasë parasysh këtë fakt sepse trupi fillimisht duhet me u mësu me aktivitet dhe lëvizje, e pastaj me kuptu se për çfarë lloj aktiviteti është i interesuar. Të gjitha informatat, oraret, planet që i kom shkru janë vetëm korniza të asaj se çfarë bëj, nuk do të thotë se ju kom përmbajtë 100% dhe secili person e përshtatë përvete – pra  i kom shkru vetëm sa për ilustrim.

Kjo është pjesa e dytë e serisë së postimeve në blog: Blond Almond Fitness Series eps. II – “Planifikimi dhe Këshillat”, pra ka të bëjë me shpërndarjen e ushtrimeve gjatë javës dhe në përgjithësi gjatë kohës dhe disa këshilla se çfarë lloj fitnessi është më i mirë për fazën tuaj të fitnessit (fillestar apo ma të zhvilluar), ndërsa në pjesën e tretë (postimin pasues) kom me shkru se si e arrij balancën në mes të fitnessit dhe ushqimit, kohës së lirë dhe pushimeve. Poashtu kom me shkru për vrapimin, çiklizmin dhe aktivitetet outdoors, dhe se si i përshtati ato me gym (sidomos gjatë verës).

Për mos me u bo shumë shkencore dhe prapë po e përsërs se ato që po i them unë nuk do të thotë që janë 100% të sakta (dhe nuk ka nevojë me qenë), po i hi më shkurt sqarimit të llojeve të fitnessit sepse në fund të fundit:  aktiviteti fizik s’është asgjë tjetër pos shpenzimit të energjisë, që do të thotë djegie e kalorive e që rezulton me humbje të peshës. Aktiviteti fizik poashtu do të thotë lëvizje e trupit, që në fund rezulton me përmirësim të kondicionit dhe rritjen e masës muskulore. (Pse s’jom bo MJEKE ose SHKENCTARE God WHY 😀 😀 😀 :D) – every mom in the world *except mine tho 🙂 — andaj edhe nëse diku gaboj me ndonjë definicion apo fakt, nuk është se mundeni me vdekë prej tyre. 😀

Leggo…

Në përgjithësi, ushtrimet/exercises ndahen në katër pjesë: Aerobe, anaerobe, të balancës dhe të zgjatjeve/stretch. Na kemi me u fokusu në ndarjen aerobe dhe anaerobe, sepse është ajo vija kryesore që i ndan ushtrimet me pesha dhe ato aerobike. Krejt çka i dallon këto dy lloje të ushtrimeve është niveli i konsumimit të oksigjenit që nevojitet për me e bo një aktivitet të caktuar. Përgjatë ushtrimeve aerobe, ka mjaft furnizim me oksigjen që nevojitet për me bo një aktivitet të caktuar pa pasë nevojë me shfrytëzu energji shtesë prej burimeve të tjera të energjisë. Ndërsa përgjatë ushtrimeve  anaerobe, konsumimi i oksigjenit nuk është i mjaftueshëm për me i furnizu kërkesat për energji që vendosen në muskujt tonë. Kështu, muskujt fillojnë me i zbërthy sheqernat, që rezulton me prodhimin më të lartë të acidit laktik. (ai që e lodhë gishtin nëse e lëvizni për dy minuta lart poshtë) :D.

tipet e ushtrimeve psd

Por, ekziston një mënyrë ma e lehtë me i diferencu këto të dyja. Ushtrimet aerobike janë aktivitet i lehtë që mundeni me e bo për një kohë më të gjatë si p.sh. ecja, jogging. Ushtrimet anaerobe janë aktivitete me hov të shpejtë dhe janë më të mundimshme por me periudha kohore shumë më të shkurta, si p.sh. sprinti, hiit (high intensity interval training) apo ngritja e peshave <3.

Dhe a dini çka? Të dyja llojet e ushtrimeve djegin yndyrë/fat. Të dyja e shpejtojnë metabolizmin që do të zgjasë me orë pas ushtrimeve. Çelësi për me fitu rezultatet më të mira është ushtrimi që i inkorporon të dyja. Ushtrimet aerobike e rrisin rezistencën tuaj dhe shëndetin e zemrës ndërsa ushtrimet anaerobe jo vetëm që djegin yndyrë, por gjithashtu ju ndihmojnë edhe të fitoni masë muskulore.

Pra, me këtë spjegim të shkurtër (nëse dëshironi të dini më shumë për llojet e ushtrimeve vetëm hini në google dhe lexoni më gjërësisht), deshta me e potencu faktin që JO, ngritja e peshave nuk ju bën “të dukeni mashkullorë, me shumë muskuj dhe ju bën të fitoni peshë”. As cardio only nuk është e vërtetë që ndihmon në humbjen e peshës dhe vetëm në “tonifikimin e muskujve”.


Për me u dokë shumë muskulorë duhet të ushtroni shuuuuuumë, me pesha shumë të rënda, të keni një regjim shumë strikt me ushqim dhe të merrni suplemente shtesë si p.sh. proteina (etj)., andaj mos u frikësoni se s’jeni ty mbërri as me u bo ashtu (besoj).  Ndërsa me bo vetëm cardio është humbje e kohës sepse trupi juaj mësohet me një ritëm të caktuar të ushtrimeve, dhe të rrahurat  e zemrës fillojnë me mbajtë një ritëm të caktuar duke e ulur sasinë e konsumimit të energjisë/kalorive me kohë. Gjithashtu, nuk keni shancë që me u dokë të tonifikuar dhe me fitu një ndërtim trupor të dëshiruar vetëm me cardio aka me u zhvillu në vende të dëshiruara 🍑😁 dhe me u ngushtu në vende të dëshiruara (bel, duar etj.).

PRA, përfundimi sipas Blond Almondit është me i inkorporu të dyja llojet e ushtrimeve. Edhe e keni ma interesant, edhe zhvilloheni në të dyja anët: në muskuj dhe në kondicion. Por, unë personalisht e kom ndërru kohë pas kohe sasinë e këtyre dyjave në agjendën e ushtrimeve ndërsa kom fillu me të dyja, pesha dhe aerobik (me trajnere aerobiku).

Tash që i kuptuam llojet e fitnessit, çfarë rezultati kanë dhe cilat dëshirojmë me i bo, po i ndajmë fazat e fitnessit në tremujorin e parë, tremujorin e dytë, gjysmëvitin tjetër dhe faza pas asaj.

Fillestar: Muaji i Parë – Muaji i Tretë

Fillimi po dihet që është më i vështiri. Këtë e kom përmend në postimin për motivim edhe e dijmë të gjithë. Andaj, unë ju rekomandoj që të filloni me ushtrime me trajner. Nuk do të thotë të jetë personal, por e kam fjalën për të ushtruarit në grupe, psh. aerobik. Kjo sepse pasi që jeni fillestar, nuk i njihni mirë ushtrimet, ka tendencë që mos me pasë motivin ndërsa trajneri ju detyron që me e bo një ushtrim dhe ju tregon se si duhet bërë, dhe poashtu i ushtroni të gjitha pjesët e trupit sipas planit të trajnerit. Por, zakonisht ushtrimet në grupe janë me orar, andaj mundet mos mi ju përshtatë. Për këtë e kam kriju këtë tabelë për javët e para, që tregon se kur me i bo dhe çfarë ushtrime:

a1.jpg
*prefeRRed po po pritoj me i ndërru #sorry

Java e parë është full body (me fokus në një pjesë të trupit), sepse dihet që keni me marr kallje të muskujve, andaj është mirë që në javën e parë të ushtroni çdo ditë nga pak të gjithë trupin, që ta mësoni me traumën e aktivitetit:D. Shigjeta do të thotë se mundeni me e shty ditën e caktume në ditën që keni rest/pushim.

Nëse nuk filloni me aerobik me trajner, atëherë mund të gjeni shuuumë ushtrime në internet duke kërku “full body/back/legs/arms exercise at home/without equipment/with bodyweight” e shumë e shumë të tjera. I ruani ato ushtrime dhe i bëni javën 1 dhe 3, ndërsa gjeni të tjera javën 2 dhe 4.

Ku shkruan cardio e kom pasë fjalën që fillimisht të bëni nxemje para ushtrimeve në trakë, biçikletë apo orbitrek, max. 20 minuta. Liss do të thotë Low Intensity Steady State të cilën mundeni me e bo jashtë/outdoors duke ecur pak ma shpejt se që ecni zakonisht ose në fitness në ndonjë pajisje të lartpërmendur. Kom harru me paraqitë në tabelë: Pas çdo ushtrimi duheni me bo stretch për atë pjesë të trupit që e keni ushtru.  (I gjeni në google) Mos e harroni!!!!

Muaji i Tretë – Muaji i Gjashtë

Pas muajit të tretë keni veç me u ndi profi: keni me fillu me ndje elasticitetin e trupit dhe kondicionin e përmirësum. Unë personalisht preferoj që pas muajit të tretë me fillu me ngritje të peshave. Nuk ka rëndësi se çfarë forme të trupit keni ose sa keni “mbipeshë” aka sa jeni larg peshës së dëshiruar, është koha që të filloni t’i forconi muskujt e trupit veçmas. Por pasi që ende jeni në fillim, nuk duhet anashkaluar as cardio.

Unë preferoj që në fillim të javës të bëhen ushtrime të muskujve që i përdorni “më pak”, sepse nuk i konsumoni muskujt kryesorë të trupit: të këmbëve dhe të duarve. Poashtu, këmbët i bëj të Enjteve sepse me i lënë në ditën e fundit (të Shtunën) mundet me ndodhë që të mos shkoni fare (për shkak të vikendit), ndërsa ushtrimet e këmbëve nuk është mirë me i humbë asnjë javë. Ka persona që i bëjnë ndamas: këmbët prapa një ditë dhe këmbët para një ditë tjetër, por për mu ka mjaftu që me i bo për një ditë por më shumë ushtrime. HIIT do të thotë High Intensity Interval training që në këtë rast do të thotë t’i bëni ushtrimet shpejt, me pesha jo aq të rënda, me pushime të shkurta por me shumë përsëritje.

a2.jpg

Muaji i Gjashtë – Muaji i Dymbëdhjetë

Në muajin e gjashtë (ose pas tre muajve) unë personalisht e bëj një switch, sepse peshat veç fillojnë me u bo bajat dhe keni me pasë nevojë që me shti gjithë trupin ma në lëvizje. Andaj, meqë për shpinë dhe krahë ekzistojnë më pak ushtrime aerobike, vetëm këmbët dhe duart i bëni aerobike. Tashmë mundeni edhe me fillu me ushtrimet BBG ose të ndonjë plani tjetër të fitnessit.

Bbg do të thotë Bikini Body Guide nga Kayla Itsines (kërkojeni në Instagram). Këto ushtrime bëhen në 28 minuta por janë mjaft të vështira dhe sjellin rezultate. Një veçori e tyre është që mundeni me i kry në shtëpi – ushtrimet që unë një kohë i kam bërë para se me shku në punë, në orën 5 të mëngjesit, ku pjesën tjetër të ditës e kam pasë të lirë. #goalsaf

a3

*XII

Pas muajit të Dymbëdhjetë

Pas muajit të 12-të mundeni me vazhdu me pesha dhe aerobik, duke i përzi sipas dëshirës. Momentalisht unë jam në këtë fazë. I bëj ushtrimet qysh më vjen momenti dhe i përzij të gjitha ushtrimet në një session. P.sh. për këmbët: disa ushtrime i bëj aerobike si p.sh. jump squats ndërsa disa të tjera i bëj me pesha ose pajisje.

a4

*XII+

Planikimi i ushtrimeve për një javë

Fitnessi – rrenë qoftë që mundesh me e kry per 45 min edhe me vazhdu krejt njësoj. Së pari duhet me u bo gati, transportin deri në fitness, me startu, me bo nxemje, me vazhdu me ushtrime, me i bo stretchet, me u terr e me u ndërru, transporti në shtëpi dhe pastrimi në shtëpi. Pra, e merr goxha një far kohe nga dita jonë. Por nëse e organizojmë mirë, edhe 90 deri në 120 min në ditë nuk janë asgjë, sepse prej 17 orëve aktivë gjatë ditës, 2 nuk janë edhe aq në krahasim me atë se sa kemi tendencë me e çu kohën kot (p.sh. me scroll në Instagram). 🙄

orari 123.PNG

Kjo tabelë është vetëm sa me ilustru shkurt se si me i shpërnda ushtrimet. Unë personalisht i ndaj kështu: 2 herë në javë shkoj menjëherë pas punës (dhe kështu e parashikoj që në punë me hongër 3 orë përpara), ndërsa 2 herë në javë shkoj pas orës 7 ose krejt vonë, në orën 9. Këtë e bëj duke e parashiku që kom me dalë në mbrëmje përaf. 3 herë në javë dhe e përfundoj fitnessin para orës 6. Ndërsa të shtunën (ditën time të preferuar të javës), ose e kryej me mëngjes (çka ma jep një kahje të bukur të ditës), ose e lë pasdite (p.sh. nëse nuk du me dalë).


Por, në fazat që kom bo BBG, 2 herë në javë (të Hënëve dhe të Mërkureve) kam bërë fitness para punës (5:00-5:45 të mëngjesit), 2-3 herë në fitness dhe kam pasur shumë hapësirë kohore për gjëra të tjera. Momentalisht nuk jam me BBG sepse fort po ma konda qat kafen e mëngjesit në orën 7. #lifegoals. Poashtu, tash po e shfrytëzoj edhe të Dielën për vrapim jashtë sepse nuk i bohet hallall asnjë personi që jeton në Pejë mos me e shfrytëzu gjithë atë bukuri natyrore për aktivitet fizik 😀 (that’s another story/blogpost).

Të Dielave e bëj njëfar planifikimi se cilat ushtrime kom me i bo, dhe tash që koha është bërë e nxehtë, gjithmonë mundohem me e përshtat motin me fitness dhe outdoors (psh. nëse parashihet shi ditën e caktuar shkoj në gym ndërsa në kohë të mirë – outdoors).

Fitnessi gjatë muajit

Ushtrimet gjatë muajit, siç e ceka edhe më parë është mirë me u planifiku me intervale 1-3 dhe 2-4. I planifikoni dy parë ushtrime për secilën pjesë të trupit dhe i përsërisni çdo dy javë.

Switch Tremujor + Pushim

Siç e përmenda lartë, është mirë që çdo tre muaj (sipas meje), me e bo një ndryshim të llojit të fitnessit. Kjo sepse veç filloni të mërziteni me të njejtën rutinë, dhe poashtu keni mujtë me lënë pas dorë ndonjë muskul të caktuar dhe me bo pasiv, andaj ndërrimi i të ushtruarit e mundëson që me i aktivizu të gjitha muskujt. Para këtij ndryshimi (pas muajit të tretë), është mirë që me e lënë trupin me pushu 5-7 ditë për një recovery.


Këshilla shtesë

Planifikimi është shumë i rëndësishëm. Kur e dini paraprakisht se çka keni me ushtru, është shumë më lehtë me qenë konsistentë, sepse nuk ndiheni konfuz dhe do të jeni shumë më të vendosur për me shku në gym dhe për me i bo ushtrimet. Poashtu, ju merr shumë më pak kohë në fitness.

Bëni follow faqe të ndryshme në instagram. Ndonjëherë mundeni me gjetë këshilla, me gjetë vetën në ndonjë faqe, me u motivu nga ato etj. Poashtu ka shumë faqe që kanë ushtrime të ndryshme në to, e nëse nuk keni bo planifikim të ushtrimeve e keni shumë të lehtë me i gjetë të gatshme.

Disa nga fitness-account-et që i ndjek:

@madalingiorgetta

@bbgfordanielle

@food_fitness_flora

@laurenargonne

@anagoesfit

@rrayme

@gracefituk

@progresspure

@bradleysimmons

dhe personi që shkruan shumë fakte për fitness dhe i shtjellon disa teori të cilat shpesh dalin të jenë të gabuara:

@greek_spartan :))

Bëni gati rrobat e fitnessit një natë përpara. (Presion vetës dhe kursim i kohës)

Mos e leni fitnessin për obligime jo aq të rëndësishme. Bëhuni principielë. Nëse ju thërret dikush me dalë, duheni me kriju atë karakterin që nuk e leni fitnessin për çkado. Kështu, me kohë ju kuptojnë.

Nëse jeni shumë të ngarkuar, gjeni një orar që ju përshtatet. S’mundeni me shku 6 herë? shkoni 5, 4, 3 – s’është me rëndësi. Me rëndësi është ta keni një koncept se sa ushtroni dhe kur do të shkoni, kështu mundeni edhe me i planifiku ushtrimet në bazë të asaj se sa herë keni me shku.

Gjeni pasionin tuaj sportiv. Unë përvete e kam gjetë – vrapimin. Tash të gjitha më sillen rreth tij. Nëse ju pëlqen çiklizmi, mundeni me e pasë si një backup option. Pra, kur nuk jeni të disponum sot ose gjithë javën ose gjithë muajin me shku në gym, mundeni me e zëvëndësu me atë “pasion”.

Sleep well. Gjumi i mirë është gjysma e suksesit.


Momentalisht s’po më bjen në mend diçka tjetër, po edhe me më ra s’po vazhdoj se edhe une pasna me marr kallje të gishtave pas shkrimit të këtij posti. 😀

Çkado që është left unsaid, do të trajtohet në postimet e ardhme me siguri.

Let’s go!

Xxx, Blond Almond, the professional planner.

Blond Almond Fitness Series eps. I

Ky është një ndër postimet që qysh në fillim i kom përmend që kom me i shkru. Fillimisht kom shkru ma përgjithshëm rreth asaj se si kom fillu fitnessin, po tash po du paaak ma hollësisht me shkru për këtë temë, andaj po e ndaj në tri pjesë: 1) Motivimi, 2) Planifikimi dhe Këshilllat dhe 3) Fitnessi vs. Ushqimi vs. Koha = Balanca. Pjesa e motivimit është më e vështira, sepse shumë shpesh më pyesin njerëzit se ‘ku po e gjen motivimin për me shku?’ Eh, këtë pyetje ja kam bërë, dhe ende vazhdoj mi ja bo vetës.

Me ja nisë po, po qysh mos me lonë?

Ok, natën në orën 23:37 para se me flejtë jeni ty i dhonë premtime vetës se neser – E Hënë, ka me qenë dita juaj ku gjithçka ka me ndryshu, keni me u zgju heret, me i pi 56 litra ujë, me hongër vetëm shëndetshëm, me i kry të gjitha obligimet e jetës edhe me shku në fitness. Datz a lie. A big FIT lie.

Gjërat e mira nuk ndodhin brenda natës. Shprehitë e këqija nuk largohen brenda natës. Edhe nëse ndodhin, nuk kanë me qenë të vazhdueshme, sepse në këtë mënyrë e traumatizojmë vetën  – mendjen dhe trupin tonë. Më besoni kur e them: NUK KOM QENË GJITHMONË kaq produktive (jo që e kalli po qekaq sa jom), e motivume, e organizume. Jo që s’kom qenë, po ata që më njohin e dijnë se nuk kom shkelë në fakultet para orës 10:00 në mëngjes, nuk ka ndodhë pa u vanu në shkollë 3/5 ditëve të javës, në përgjithësi i kom bo 9+ orë gjumë, dhe s’po folim për ushqim, ma mirë jo.

Cka po du me tregu me këto flashbacks osht që pos nëse jeni jews/jahudi  (respekt), se  përndryshe të gjithë të tjerët besoj kemi kalu në këto faza, prej fëmijërisë e deri në adoleshencë, po pastaj ka qenë pak vështirë me dalë prej kësaj mënyre të jetesës, sepse jeta shkon duke u vështirësu e jo duke u lehtësu, andaj çdo ditë e më tepër e kemi më të vështirë me marr drejtimin e duhur.

Mos më keqkuptoni: Ka edhe njerëz që nuk ju pelqen ky lifestyle, ka njerëz që dëshirojnë me jetu sipas momentit, me hongër çka ju vjen përpara, mos me u marr me ndonjë aktivitet por me dalë çdo natë deri vonë, mos me kursy në asnjë moment etj. I kuptoj shumë, sepse me siguri keni dëgju tregime për atë personin që ka hongër vetëm shnosh, ka ushtru çdo ditë e s’ka pi duhan e as alkool e ka vdekë 57 vjec, dhe për atë tjetrin që e ka jetu të kundërten dhe ka vdekë 97 vjec. Okay, I get it, dhe nuk e kundërshtoj atë pikëpamje, thjesht për mu,

That’s not the point.

img_7785

Nuk po më intereson sa gjatë kom me jetu  (bajagi më intereson edhe tepër pritoj me vdekë but still), po ketë jetë që e bëj du me bo ma të mirën që muj. Du me përmirësu relacionin me vetën, me i mbajtë premtimet që ja bëj vetës, me kritiku sa më pak vetën dhe çdo mëngjes me u ndi se jeta osht e imja dhe du me shfrytëzu në maksimum. Shumë ndihemi keq kur dikush nuk i mban premtimet që na ka bërë, por ne jemi ata që më së shumti i premtojmë vetës dhe nuk i mbajmë ato premtime.


I am so sorry për këto hyrje të gjata, dhe për këtë tekst të gjatë. Besoj që shumë lexues kur e shohin këtë tekst të gjatë dalin prej faqes. Po pikërisht këtë post nuk e kom shkru për të tillë lexues. E kom shkru për ju –  ju që kërkoni mbështetje dhe që doni me nisë prej fillimit, dhe kjo bëhet vetëm me durim dhe konsistencë. Me siguri në këtë postim veç keni me u testu pak për durim. (for it is too long)

ptttt
Në një libër që e kom lexu në lidhje me shprehitë, thotë se një shprehi e mirë mundet me u kriju për  përaf. 5 javë, ndërsa shprehitë e këqija nuk zhduken kurrë nga mendja jonë, ato vetëm munden me u zëvëndësu me të mirat. Pra, gjithmonë ekziston mundësia me u kthy #backtoblack. Me këtë e kuptojmë se duhemi me qenë të durueshëm, konsistentë dhe me ecë pak nga pak.

 • Filloni me short-term-goals:

Jo, nuk keni me u ligë/me u bo fit për këtë verë prej muajit Mars. Jo, nuk keni me u bo fit për atë dasmën që e keni pas 3 javëve. E vetmja gjë që mundeni me e bo për këtë kohë të shkurtër është me u demoralizu që le që s’keni pasë progress, po prej stresit me i arrit këto qëllime ndoshta e keni bo t’kundërten.

Qitjani vetës ni qëllim të shkurtër: Nëse filloni sot me 31 Maj, nuk ka rëndësi që vera ju kalon pa bo hajr. Shpresoj që keni me i pasë edhe 100 vera të tjera. Por, nëse filloni sot, verën tjetër keni me qenë më afër se që kishit me qenë po të mos kishit filluar fare, ose po të kishit fillu këtë kohë – vitin tjetër. Pra, 31 Maj është sot dhe p.sh. ja qitni vetës qëllim mos me u ndalë deri më 31 Gusht. Për më gjatë s’i dihet. Momentalisht keni me u fokusu në këtë periudhë. Kjo ka mi ju ndihmu me heqë stresin për mosarritjen e qëllimit tuaj, dhe njëkohësisht keni me look forward për këtë datë të caktuar, që kur e mbërrini, keni me e motivu vetën për më shumë.

img_7786

 • Mos bëni hapa të mëdhenj. Mos e bëni pagesën e gym-it për 1 vjet. Mos i bleni pajisjet e shtrejta për fitness. Mos i tregoni të gjithëve. Mos filloni direkt me postime në rrjete sociale. Të gjitha këto lëvizje jonë të gabueshme, sepse në momentin që keni tendencë me stagnu, vetëm idea që keni bo kësi lloj investimesh apo announcements ka mi ju shti edhe ma shumë në depresion. Filloni modestë, me ato pajisje/rroba që i keni, paguani fitnessin vetëm për periudhë afatshkurtë, dhe në përgjithësi bëhuni ma low key. Bisha rikthehet pas disa muajsh.

 

 • Mos mendoni me RESET. Cka po mendoj me këtë është se gabimi më i madh që e bojmë kur dojmë me fitu një shprehi të mirë, sidomos kur bjen fjala te fitnessi është që nëse një ditë nuk shkojmë, ose një ditë hajmë tepër (binge eating), atëherë menjëherë ndihemi sikur kemi dalë krejt prej sistemit, e kemi tradhëtu vetën dhe duhet me fillu prej fillimit (reset), edhe në këtë mënyrë ja zgjasim vetës pushimin edhe pak, edhe pastaj e lëjmë krejt për “muajin  tjetër” e që do të thotë kthim në fillim. Jo. Secili person i ka ditët e këqija, të mërzitshme, nuk ka motiv me bo asgjë, nuk ka fuqi, i shtohet oreksi, i hahet çdo gjë që i del përpara etj., etj. Kjo është shumë e kuptueshme, edhe natyrisht që nuk duhet munduar vetja në atë pikë që mos me vepru ashtu si ndihemi. As nuk bohemi healthy për një ditë e as unhealthy për një ditë. Me rëndësi është që të nesërmen me vazhdu njejtë siç kemi qenë pardje dhe mos me u ndalë.

 

 • Mos pritni rezultate të menjëhershme. Wait Wait ta përmirësoj: Mos pritni rezultate FARE. Në fillim, por edhe pas një kohe të caktume mundeni mos me pasë asnjë rezultat. Kjo varet nga metabolizmi i secilit, nga struktura trupore, muskulore e të tjera, andaj secili person i përgjigjet ndërrimit të aktivitetit trupor ndryshe. Por, asnjë njeri i vetëm në botë nuk mundet me mbetë i njejti si para aktivitetit si prapa, asnjë. Andaj, rezultatet vijnë me kohë. Pasi i shihni, keni me u motivu me vazhdu.

 

 • Abs are made in the kitchen nuk është fore/shaka. Pesha humbet në një mënyrë dhe një mënyrë të vetme: Deficiti i kalorive. Natyrisht, ka ushqime të shëndetshme dhe të pashëndetshme, por në istancë të fundit, të humburit e peshës ndodhë vetëm nëse trupi gjatë ditës humbë ma shumë kalori se që ka fituar. Andaj, në asnjë mënyrë nuk do të thotë se të ushtruarit ka me bo magji, nëse në të njejtën kohë e keni mbajtë njejtë apo edhe e keni rritur sasinë e ushqimit gjatë ditës.

 

Poashtu, muskujt dalin në pah nga humbja e peshës, dhe nga të ushtruarit dhe të ushqyerit e tyre (muskujve). Pra, dikush që ka shumë pak dhjamë në trup mundet me u dokë se ka muskuj, por nuk do të thotë se ka muskuj të zhvilluar apo forcë. Forca e bën fuqinë 😀 JO po të ushtruarit dhe të ushqyerit e muskujve e bëjnë fuqinë, sepse na nuk po dojmë vec me u dokë mirë apo fit, po po dojmë edhe me u forcu dhe me fitu kondicion, dhe me RUN and BEAT and FIGHT like girls, e mos me qenë gjithmonë të nënvlerësuara në fushë, në shteg të vrapimit, në gym e gjithkund tjetër.

c69927155ac1c5917f83faea6be0d838

 • Mos u bëni të mbarshëm ose me u kompleksu prej të tjerëve në gym. 1) gjysma e atyre që dokën që jonë shumë profi jonë çifti jem – vijnë në gym qe 1 vjet edhe mendojnë që jonë profesionala (plus shkruajn blog për fitness) (diss vetës), nahhh eso no es verdad ata janë fiks si ju, thjeshtë më në fund jonë mësu qysh me bo disa squat për të qenë. Edhe e dijnë çka osht dumbbell. Yaaasss. Gjysma tjetër jonë çifti juaj – Është hera e tyre e parë ose e trembëdhjetë ose java e 7të. Pra, totalisht mos u merrni me ata që i keni përreth. Nuk dini qysh përdoret një maqinë? E pysni dikënd. Nuk dini totalisht ku me ja nisë dhe qysh me ja nisë? E pysni dikënd. Të gjithë kemi ardhë për ni qëllim – me ushtru e me u mësu me ushtru. (Përpos atyre që vijnë me bo selfie me flok fenir full shminkë ose mashkujt që bojnë mirror selfie). 🙂 Merreni seriozisht çdo moment që jeni aty, se nuk zgjatë shumë. 1 deri në 2 orë jeni aty për me dhonë maksimumin. Kur delni me pi kafe ose shikoni film ose jeni ty chillitë, aty mundeni me lëshu vetën për ato çështje.

img_7806

Pikërisht.

Pra çka kom bo unë: Kom fillu me 16 nëntor 2015 – E hënë pe pranoj :D, dhe vendimin e kom marr të Dielën mbrëma pasi i kom hongër 2 pomber cheese me një dorë ty vozitë automjet, por këtë vendim e pata marr me shumë fshehtësi dhe nuk jom lidhë me askënd. I kom veshë rrobat ma lame/të lodhta të gymit që i kom pasë rastësisht në shtëpi (se kurrë s’mu kanë nevojitë anyways), dhe kom shku. E kom pranu që nuk kom dituri në këtë fushë dhe kom marr këshilla prej të tjerëve. E kom ndërru totalisht mënyrën e ushqimit (jo diçka magjike, thjesht ju merr mendja çka është e mirë dhe çka nuk është – (në blogpostin e tretë të kësaj serie kom me shkru pak në lidhje me ushqim) – dhe thjeshtë kom shku gati çdo ditë të javës – nga e Hënja deri të Shtunën. Nuk jom ndalë. Cdo natë e kom çu vetën ME ZOR, i kom folë vetvetës, ndonjë ditë jom konë ma me disponim, të tjetren më pak, ndonjë ditë jom ndi si tigër, të tjetrën si panda po it didn’t matter: Jom shku. Dhe pas çdo session  ju kom falemnderu vetës.

Në postin pasues kom me shkru për planifikimin e fitnessit gjatë javës, muajit dhe për tremujor. Poashtu kom me i shkru disa këshilla se çfarë lloj fitnessi me bo, çfarë ushtrime munden mi ju përshtatë më shumë dhe disa këshilla të tjera rreth fitnessit (Të gjitha këto sipas pikëpamjes time, qysh mu më doket ma së miri dhe si kanë funksionu për mu, pak sipas intuites, pak sipas këshillave të të tjerëve dhe pak sipas asaj se çka kom lexu). Poshtë jonë disa foto të mija snapchatore që i boj nganjëherë në fitness (nuk janë me renditje kronologjike), këto sepse po du me tregu që në 89% të fotove e kom outfitin e njejtë, nuk dokna aq mirë, në disa foto jom ma fit e në disa ma pak, në shumicën prej tyre dokna shumë unhappy (which I’m not, I’m extra happy), e lodhur, e djersitur, po krejt këto për me tregu që në fitness/vrapim/çfarëdo aktiviteti qoftë – shkoj për me dhonë krejt çka kom, për me kalu kohë me vetvetën, për me sfidu vetvetën dhe për me u liru prej të këqijave/toksinave/negativizmave që na sillen rreth vetës çdo ditë.

Nëse pak ju ka motivu ky postim ose e keni gjetë vetën në të, ju pres në gym (kudo që jeni :D). Ju uroj shumë suksese dhe takohemi në postin tjetër. Për çkado që kom harru me cekë ose ju intereson info shtesë, mundeni me më kontaktu me e-mail në Contact ose në Direct Message në Instagram.

Paqe ❤

img_7778

***

img_7804.jpg

img_7810

img_7811

img_7817

 

 

img_7875

ohh yeahh albo in this shit.

img_7853.jpg

IMG_0051

IMG_0311

IMG_0327

IMG_0966

IMG_2252

TOSE6733

My blog is full of sweat rn. Sorry for that. 😀

Do të mundohem që shuuuuumë shpejt me shkru postin pasues.

Xxx, Blond almond with couple’o abs in good lighting.

Motivational Martë

Hello Oaty Oatz! Pas ca javeve shume sheqerore, kete jave jom ne nje CUT te madh, ku desertet dhe ne pergjithesi sheqeri i shtuar eshte shume i zvogeluar. Ky oatmeal eshte shume basic, 3/4 e 300 ml ka uje dhe 1/4 qumesht. Tershere (oats) ka 4 luge ushqimi, ndersa si shtese ka molla (frut bajat💔), cimet (cinnamon), dhe muesli me fruta te thata (sa per dekor per foto 🤓). Kete meal e kam ngrene ne oren 7:30 pas 3 gotave uje dhe 1 kafe te vogel magjike qe ja mbaroj vetes cdo mengjes (fotoja poshte). P.S. Nese nuk jeni te sigurte se si  zhvillohet nje oatmeal OK, ekzistojne literally video ne youtube me titullin “How To Cook The Best Oatmeal Ever”. Ky meal eshte “mengjesi” – 3 copa te vogla leqenik aka buke kollomoqe po ma e mire, dhe kos 3.5% yndyre (dmth jo prej ma te lehtave). Ka mjaft sheqer (karbohidrate) dhe yndyrera, por sasia s’eshte e madhe dhe per mengjes nuk paraqet problem (per planin tim ushqimorOfitnesor). Bananja eshte vec per foto, e kam ngrene me vone (14:30). Ky meal eshte ngrene ne oren 10:30. Kjo eshte kafja ime magjike, nje per mua dhe nje per Mamin💛. Kjo kafe e meriton nje post te vecante dhe shume respekt (16:30). Dreken nuk e kam qite ne foto- lighting probz dhe nuk u dok basic 🙄🤓 (Biftek + patate).⚡️Kete jave ushtrimet e mija jane te perziera, meqe kam bere nje jave rehabilitim (vetem vrap dhe ecje outdoors). Pra, pak ushtrime aerobike, pak me pesha, dhe ne pergjithesi gjithe-trupore por me fokus ne nje pjese te trupit. Dje kembet, sot duart. Kjo eshte selfie e vetme qe kom mujte me bo. Kjo sepse ka probleme me drite ne fitnessin tim, me pasqyre dhe me momente vetmie. (#wheremyAbstho) (#dontcaretho)…
Praaaape shkruva boll, i wish i didnt have always something to saaaaay. 🙄🤓🐝

Jeta ime ne nje foto:


Bye🤗.

Si e fillova? ( & ca fjale motivuese )

sssFitnessin. Si e fillova fitnessin.

Lehte – u regjistrova. Per te s’di saten here.

Natyrisht, nje nate perpara i kom shiku disa instagrama motivus, ndonje video edhe ta-da, te nesermen me gjithe vullnetin e botes kom shku me u regjistru, edhe me lone shpirtin ne fitness qe ne diten e pare. Po kete here ka qene ndryshe, ja kom qite vetes qellime te tjera: jo qe kom dashte me u bo fit per vere, ose per 2 muaj, ose me ra ne peshe, ose mu bo sportiste brenda 1 muaji. Jo per me bo foto, me postu ne instagram per #fitlife -n te cilin deri ate dite e kom bo para TV ty honger haribo me kinder bueno te ngjyer ne puding cokollateJE. 🙂

Kete here, kom vendose qe me shku per me ndryshu menyren e jeteses, per me shtu levizjen gjate dites, edhe per me nderru ushqimin ne ate menyre qe mos me mendu qe nese ne ate moment nuk e ha embelsiren, ka me u zhduke prodhimi i embelsirave ne bote edhe s’kom me pase rast kurre ne jete mo me honger. 😀 Pra, sa i perket fitnessit, ja kom qite vetes qellim qe mos me u ndale nje here per 1 muaj, me shku 6 here ne jave (s’kom punu asokohe, edhe sapo kam diplomu so Yass, kom pase kohe te lire) dhe mos me u ndale. Jo me shiku se cfare progresi po bej, po thjeshte mos me u ndale – rezultatet vijne vetvetiu.

Per ushqim, filloni nje here me 1 jave prove si lloj DETOX, pra qitjani vetes qellim qe VETEM per 1 jave jeni ty u detoksiku, javen tjeter prape mundeni me vazhdu me ritmin e meparshem, e ne kete menyre e largoni stresin dhe t’menduarit vetem ne junk food. Kur te filloni me u marr me aktivitet fizik dhe nje jave shkon dhe hala s’keni vdekë (se ju ka ra sheqeri :D), atehere keni me u mendu dy here se a keni mu kthy prap #backtoblack. Kjo me ndodhi mu, te pakten.

Ne fitness, kom fillu extra kadale. 1 jave jom njoftu me pajisjet, dhe kom fillu me vrapu ne treadmill/trake, ku heren e pare nuk kom mujte me vrapu as 5 min pa u ndale. (Nje postim tjeter do te jete rreth te vrapuarit). Cdo here qe eshte ardhe koha per me shku ne fitness, thjesht e kom kujtu veten ate naten qe kom vendose me shku, edhe ndjenjen qe e kom gjithmone pas fitnessit. Besoj qe shumica e dijme kete ndjenje, vetem se e harrojme. Ndjehemi ma te vlefshem, ma te shendetshem, edhe gjumi eshte me i mire, ushqimi shijon me shume 😀 *shume ndjenja*. Gjithashtu, prej kesaj edhe shuuume gjera te tjera ndryshojne per te mire, sepse pos te gjithave, rrezatoni pozitivitet.

Ky eshte vetem fillimi, se si kalova nga CokolatoPudingoTaxiDeriNeKorze ne 10,000 steps a day dhe min. 4 here ne jave ne fitness. Dhe prape cokollata. Si lo kurre. (that’s another story). Do te shkruj prape se cfare lloj fitnessi kom bo, qysh i kom kombinu ushqimet edhe se qysh e bej nje reset te fitnessit  1 here ne 3 muaj per me mbajte veten te motivuar.

Disa keshilla te vogla qysh me u shendrru gym-i ne shprehi:

 1. Filloni ne cfaredo gjendje qe jeni –  ne pune, pa pune, ne studime, cfaredo. Trupi ka nevoje per levizje. Mos pritni qe gjendja momentale e juaj ka mu permiresu (Mos mendoni qe ma mire keni me pase kur e perfundoni fakultetin dhe hini ne pune – datz a lieeeeeee :D).
 2. Mendoni veten pas 1 viti dhe para 1 viti. T’kishit fillu para 1 viti, sot kishit qene on track. Nese filloni sot, pas ni viti keni me qene on track. “Time will pass anyway” (si fillut, si nuk fillut).
 3. Mos pritni per arsyetime si “s’kom outfit per fitness” ose pajisje te tjera ose arsyetime tjera. Ckado qe vishni, qyshdo qe dokeni, jeni atje me nje mision: To sweat it out. Kur te hini ne sistem te gym-it, vete keni me fillu me nda buxhetin ndryshe. (Leggings = 1st, 2nd and 3rd priority 😀 😀 😀 ).
 4. Mos pritni me fillu prej te Hanes e as prej te Parit. Vec cka ju shtin ma shume ne stres nese rastesisht nuk ju bohet bash ate dite me fillu. Next Monday it is. 😀 No. Today.

5. Mos thuj qe s’ki kohe. Ki. A je Steve Jobs?

Ma murr mendja. 😀

6. Just GO. E kemi nje jete, te cilen nuk ja vlene me e humb ty scroll down ne success stories te tjereve. BE ONE.

Shuuuume mundet me tingellu krejt kjo si klishe, po une pervete kom pase dhe prape kom nevoje me degju gjera te tilla here pas here. Kerkush so lind i motivum, e as nuk ka qejf me shku me vrapu e me u mbush fryme ne vend se me u ule e me pi nje kafe, por ndjenja ne fund te dites se a keni bo dicka me vlere diten apo e keni qu/çu dom edhe nje dite tjeter, ka me se shumti rendesi.

 

Thenkju, postimet ne fillim po jone shume te gjata me shume tekst e pa foto, po po me duhet pak me permbledh se per cka po behet fjale. Sorry. Ose jo sorry. Nese lodheni ne gjyse vec delni prej faqes… 😀 Kidding <3.

P. S. Ne postin vijues do i postoj ca foto te perditshme te merzitshme fitnessore mihihi. Me Fal Jo Me Fal. #sorrynotsorry

Love,

P.