Almond SuperDays: Saturday

A Saturday well spent brings a Sunday well spent…

…brings a week of content 😀

 

E kemi dëgju shpesh shprehjen “A Sunday well spent brings a week of content.” Po edhe më shpesh e kemi dëgju se “E dielja është dita më e keqe e javës, të shtin në depresion, është shumë joproduktive, të nesërmen është e Hënë etj. Paramendoni, është ditë PUSHIMI edhe e urrejmë kaq shumë. Well, kjo ndodhë për dy arsye: Njo veç e përmenda – të nesërmen është e Hënë. Dy, e Dielja ëhtë ajo ditë që dojmë me qillitë, po nuk guxojmë me qillitë. Dojmë me qillitë po s’kemi kry asnjë punë e i kemi 100, dhe në fund se bëjmë asnjëren dhe ndjehemi fajtorë.

black-and-white-handwriting-lol-quotes-Favim.com-3672971

Epo, ky blogpost s’ka të bëjë me të Dielën. Ka të bëjë me të Shtunën. Pse pra fola kaq shumë për të Dielën? Sepse A Saturday well spent brings a Sunday well spent which will bring a week of content. Pse? Sepse duke i pasur 2 ditë pushimi* – ku në njëren e marrim vetën prej javës që kemi kalu ndërsa në tjetren e marrim vetën prej ksaj të marrme dhe në fund bijmë në depresion, harroni që keni me pasë një week of content.

*Nuk vlenë për ata që e kanë një ditë pushimi  : ) :

Vikendi, pushimi në përgjithësi është shumë simpatik. Mirëpo, duke i pasë vetëm dy ditë prej 7 ditëve për mi ju kushtu full vetës, për me i kry punët që s’kemi mujtë mi kry gjatë javës; për me ndi vetën 100% efiçient por edhe të lumtur, për me pushu dhe me u taku me njerëzit e dashur, njëren prej ditëve duhemi me sakrifiku. Dhe harroni që njëra prej atyre ditëve ka me qenë e Dielja, sepse qysh doni me japë 100% prej vetës e me i kry obligimet që s’keni mujt mi kry gjithë javën e të Shtunën, kur e dini që është dita e fundit e pushimit dhe nesër është e Hënë?

i-hate-when-i-wake-up-on-saturday-morning-and-22293493

Andaj, shumë kohë më parë, përvete kom vendosë që dita ime e preferume është e ShtunDja. Dje ka qenë e Premte (tgif-i), sot është pushim, nesër prapë pushim. Dyqanet janë hapur, gjithçka lëviz shpejt, mundesh me i kry 100 punë, ka futboll, ka ushqim të mirë në shtëpi, të gjithë janë në shtëpi, nesër është pushim (again – mfal ata që punojnë të shtunën cc:granitavdimetaj i am so sorry), poashtu e kemi Saturday Night Out if we want to e të nesërmen është (…pushim), etj.

Pra, këtë ditë mundesh me i kry të gjitha punët që i ke pasë në mendje gjatë javës, të gjitha obligimet që i ke për vikend – për me lonë të Dielën me pasë një CLEAN SHEET, për të pushuar, për mos me pasë obligime, për me lexu, me dalë, me dalë në natyrë, ose edhe nëse t’zbulohet far obligimi, nuk të kapë stresi.

201601_1354_daeei_sm

Për mos me zgjatë shumë, po e paraqes super-të-Shtunën time të kaluar. Jom mundu me përfshi të gjithën edhe me fotografi, po natyrisht që diçka m’ka ikë (p.sh. me t’u ndalë bateria kur je në kilometrin e NËNTË në vrap e mos me mujtë me dokumentu finishin,  me pasë telefonin aq lame (iPhone5s) sa mos me mujtë me bo foto me outfitin e mbrëmjes, etj.)

Kjo e Shtunë e paraqitur në këtë post është çka unë zakonisht bëj, nganjëherë më pak e nganjëherë më shumë. Shpeshherë të njejtat gjëra i bëj edhe të Dielën, por me intenzitet më të ultët. E Shtunë si kjo m’bon mu ndi extra fresh, e dashuroj atë ditë, jetën, të nesërmen.

Dhe besomni, të nesërmen (të Dielën) kom dalë me të dashurin, kom shku për vizitë te daja, kom shku me përcjellë shoqen që ka shku në Itali, kom dalë në PARK ME MAMIN DHE kom vrapu, kom shku me pa vajzën e axhës, (dmth prej orës 11:30 deri 20:30 kam qenë jashtë) dhe prapë s’jom ndi guilty. Në fund të ditës, e kom kuptu që javën që ka pasu i kom kompletu 90% të tasks që ja kom qitë vetës, e kom punu orarin* dhe planin e ri për javën e ardhshme dhe kom ra me flejtë në orën 22:00, për me u përgaditë për javën që vjen. ❤ Dhe në fund, nuk e kom pasë ndjenjen e zakonshme të së Dielës:

Instagram-Its-upon-us-black-humorist-ec2036l

E shtunDja ime e kaluar, filloi në orën 6:00. I know, pytni pse, por qysh e kom përshkru edhe më herët, për me funksionu mirë gjatë ditës më nevojiten 7 h gjumë, ndërsa natën paraprake kom flejt në orën 22:20 që do të thotë kom bo luks: kom flejtë 7 h 40 min, Dhe më doli gjumi në orën 5, po e shtyva për 6, sepse cmon, ishte ditë pushimi.

P.S. Të gjitha fotot janë në sallon e jo në dhomën time sepse edhe një javë përfundon pjesa më e madhe e rimodelimit. 🙂 #cantwait. So, I’m basically roomless. 😀

6 am në ekuinoksin para-vjeshtor, 16.09.

Processed with VSCO with c1 preset

Processed with VSCO with c1 preset

Everyday wake-up routine: 2 gota ujë në stomak të zbrazët.

SMFN9035.jpg

Tashmë Almond-Readers e dijnë që kjo është Kafja Ime Speciale: (klikoni këtu për me pa se si e bëj)

1.

Processed with VSCO with c1 preset 2.

Processed with VSCO with c1 preset

3.

Processed with VSCO with c1 preset

4.

Processed with VSCO with c1 preset

5.

Processed with VSCO with c1 preset

Ready,

Processed with VSCO with c1 preset

Set,

Processed with VSCO with c1 preset

SetSet, (uh, dhe doli Dielli në horizont – fav. part)

Processed with VSCO with c1 preset

GO!

Processed with VSCO with c1 preset

E kontrollojmë edhe një herë kohën per mi përshtatë planet…

Processed with VSCO with c1 preset

Mami tashmë e ka mësu që ndërrimin e mëngjesit e bëj unë:

Processed with VSCO with c1 preset

EVANESCO:

Processed with VSCO with c1 preset

Edhe për pjesën e palimit…

Processed with VSCO with c1 preset

 

Processed with VSCO with c1 preset

EVANESCO ahgain:

Processed with VSCO with c1 preset

Dheee let’s get that sugar in the morning:

Shuumë pak qumësht dhe ujë

Processed with VSCO with c1 preset

I vendosim oats (për me u bo sa më e trashë):

fxui8717.jpg

E presim të zihet dhe të trashet:

Processed with VSCO with c1 preset

Shtojmë çoko të zezë dhe gjalpë kikiriku (për me qenë më kalorik dhe me më mbajtë me energji më shumë sepse pritet me dalë për vrap):

Processed with VSCO with c1 preset

mixxay:

iczi2623.jpg

Cutie:

Processed with VSCO with c1 preset

Këhjuti:

Processed with VSCO with c1 preset

Add some banananas:

Processed with VSCO with c1 preset

<3:

Processed with VSCO with c1 preset

E shoqërojmë me SpecialCoffee + i vendosim pikat e ditës:

Processed with VSCO with c1 preset

E zhdukim shumë shpejt:

RCXK3089.jpg

Përgaditja për vrap + xtra duksin për shtegun në Rugovë:

Processed with VSCO with c1 preset

Mbajtësi i telefonit dhe gjërave të tjera të rëndësishme që duhet me i pasë edhe gjatë vrapit:

Processed with VSCO with c1 preset

Bëjmë selfie rrugës për ker: (ironike me shku me vrapu me ker por na nevojitet koha)

Processed with VSCO with c1 preset

Bëjmë selfie NË Ker: (good lighting)

Processed with VSCO with c1 preset

Don’t forget: DRIVE SAFE

ipil7195.jpg

Aaaaand ready to start the blessing. Ora 08:00, moti i përshtatshëm, një person në të 50-tat ndodhet përpara që është përparësi për mu për mu ndi ma sigurtë 😀 Kosova 2020 po përparon 😀 😀 😀 :

Processed with VSCO with c1 preset

Personi mbrojtës ende përpara:

Processed with VSCO with c1 preset

Sun is out ❤

Processed with VSCO with c1 preset

Personi mbrojtës zhduket (ndalet te i 5-ti 😦 ):

Processed with VSCO with c1 preset

Blessings

Processed with VSCO with c1 preset

Blessings (të gjithë fotot janë bërë në lëvizvje. Nuk ndalna duke vrapu pos nëse ndodhë me u lëndu apo diçka e tillë):

Processed with VSCO with c1 preset

Blessings

Kur e mbërrin 5K në një drejtim dhe e ki të garantume që e mbërrin edhe 5 tjetër ❤

Processed with VSCO with c1 preset

Dheeeee… pasi që bateria më është ndalur në KM 9, nuk i harruam selfiet e lodhura në shtëpi:

Processed with VSCO with c1 preset

Pas kësaj selfie u dëgjua personi i parë i zgjuar për këtë të Shtunë 😀

Ora 09:03.

Processed with VSCO with c1 preset

Let’s go fresh (it’s not even SUNDAY :D)

09:30

Processed with VSCO with c1 preset

Do whatcha gotta do #terrjeflokësh dhe #fenirim #personal #natyral

Processed with VSCO with c1 preset

Dy preparatet që i përdor për flokë:

1)Gjatë larjes: ISANA farbglanz BLOND – për bjonde, të ngjyrosura dhe të thata

2)Gjysmë të terrura: GLISS KUR – I don’t exactly know what it does but it feels good

Processed with VSCO with c1 preset

Pa gliss (para fenirit, vetëm tharje):

Processed with VSCO with c1 preset

Me gliss + fenir, straighter than an arrow 😀

Processed with VSCO with c1 preset

Aaaand finally die beste partEN:

BREAKFASTTT!!! 10:00

Shkojmë me proteina dhe karbohidrate (e meritoj, e meritoj pas atij 10K)

Cka ka qëllu në shtëpi (not the fanciest one + Caj të zi me filter 🙂 )

Processed with VSCO with c1 preset

Processed with VSCO with c1 preset

Vazhdojmë me mesime (don’tAsk) (dat’s another story 😀 )

10:25

Processed with VSCO with c1 preset

Processed with VSCO with c1 preset

MakeUp për më vonë: (kliko poshtë)

VIDEO e make-upit tim natyral ditor 🙂

Shkojmë me një NAP/fjetje 35 minutëshe për me u fresku a.k.a. efekti libër

11:50-12:25

Fytyra ime pas nap-it :D:

Processed with VSCO with c1 preset

Kom dalë për me kry punë personale dhe administrative, pastaj jom taku me dy shoqet e mija (vetëm një në foto):

12:35 – 14:45

Processed with VSCO with c1 preset

Photos of the day, në Qendrën simpatike të Qytetit ❤

Processed with VSCO with c1 preset

Processed with VSCO with c1 preset

Shkojmë me ndërru #bellybuttonpiercing FINALLYYY ❤

I got mine from RUBY JEWERELLY Pejë (INSTA: @rubypejë)

Vothi ma simpatik evur evur evuuuuuuuuuuur. ❤

15:00

Processed with VSCO with c1 preset

Aaaand, back home, ku më pret ngrohtësia dhe lumturia:

‘SUP, SOUP?

15:35

Processed with VSCO with c1 preset

Mami është jetë:

Processed with VSCO with c1 preset

4 for 4. FamCoffeeTime ❤ #missingpoterJETE

qkeo4574.jpg

MatchDaaaaay: 16:00

Processed with VSCO with c1 preset

Barazum. Normal. 😀

Aaaaaand I’m done with the tasks. Let’s chill for the rest of the day (and tomorrow) 🙂 ❤

AnotherSpecialCoffee @ Besa + Mom:

17:50

Processed with VSCO with c1 preset

Dheeee në fund kom dalë me të dashurin. 🙂 That’s a wrap of a nice and productive Saturday, and tomorrow, oh you’re all mine.

SUNDAY:

today-i-will-do-absolutely-nothing-quote-1

+ Në fund – Pëpilimi i orarit + planifikimi i javës që po vjen:

img_3613.jpg

Bye my SaturdayAlmonds,

P. S. Mos u shqetësoni që është e Enjte sepse është e Premte junior që do të thotë është e Shtunë… ❤

2 mendim te “Almond SuperDays: Saturday”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s