What 5 am taught me…

Hello Almonds and Welcome Back!

 

Këtë herë e kom bo një pushim pak më të gjatë mes postesh, sepse ËSHTË VERA DHE ËSHTË SHUMË NXEHTË DHE S’MUNDEMI ME BO KURGJO TË HAJRIT SEPSE ËSHTË NXEHTË DHE DUHET MU ANKU CDO 11 MINUTA PËR KËTË SEND SEPSE QASHTU IDK I’M DYING.

Përveç kësaj, kam qenë shuuumë e zënë edhe me ju tregu të drejtën, s’më shkojke mendja postimin e ardhshëm për çka me e bo. Por, pas disa dark days shëndetësore asgjë serioze femrore, u riktheva me një energji super pozitive e po e shfrytëzoj rastin me shkru në blog e me transmetu te ju.

Ky blogpost ka të bëjë me faktin se shumicën prej ditëve të javës, unë zgjohem në orën 5/5:30. Është një gjë shumë e çuditshme prej meje, sepse siç e kam cekë milion’ herë dhe po e ceki edhe një herë: unë e kam dashtë gjumin më shumë se asgjë në jetë. Prapë e du, thjeshtë e kom kuptu që si të gjitha gjërat tjera në jetë, edhe gjumi i tepruar është gjë e kotë.

How I met 5 am… (The story)

Shumë prej jush e keni dëgju shprehjen “Early bird gets the worm.” Kur isha më e re, as nuk më ka interesu me get the worm sepse atë worm e shihja në ëndrra dhe chillitsha me to në gjumë. Lindjen e diellit kom mujtë me pa në dy raste: ty shku në aeroport apo ty shku në deti. OSE, nëse kom ndejtë deri aq vonë verës në pushime sa e kom NXONË lindjen e diellit. Yas, mu ka dokë e bukur dhe interesante, po kurrë se kom fillitë në atë mënyrë qysh e filliti tash: Lindja e diçkaje të re, fillimi i një dite të re, jete të re, një mundësi e re për me provu prapë atë që dje s’kemi mujtë.

a56ce824926f3af1451e441663b2d175.jpg

3 muajt e para pas diplomimit ishin shumë fun: Jetoja me atë ndjenjen që e kom kallë atmosferën, e kom kry fakultetin në afat, kanë me fillu ofertat më të mira botërore për punë kështu që kom të drejtë me e shfrytëzu këtë pushim deri në max. Kom pushu e jom sillë lartë e poshtë dhe kom chillitë full. Deri sa një ditë, u mërzita.

Përveç faktit qe duke mos punu mu ka dokë se jam plotësisht joproduktive dhe s’jom ty bo hajr për kurgjo, poashtu fakti qe jom zgju në orën 10:30 e pas 15 minutave bëhej ora 14:00 – unë pa e kry asnjë obligim, kjo ndjenjë më ka çu në nji cycle të joproduktivitetit, gjë e cila në fund të ditës ma jepte një ndjenjë jo aq të mirë. Një ditë prej ditësh vendosa se edhe nëse nuk kom asgjë shumë të rëndësishme për me bo, kom me u zgju herët. Kom me kry krejt çka më bjen në mend, e nëse krejt këto tasks i kryj p.sh. në oren 14:00, atëherë ok – në vazhdim të ditës kam të drejtë me ndejtë e mos me bo mo kurgjo tjetër të hajrit sepse e kom nxirrë ditën.

Ditën tjetër, me zor e kom zgju vetën në orën 7 am (omg tash ora 7 është DARKË për mu DUH). Jom zgju, e kom çitë një kafe, e kom bo planin ditor me disa detyra, dhe kom fillu prej gjërave më të thjeshta. Kështu, kom kry tasks prej ma të ndryshmeve: punë shtëpie (me i shtre teshat, me i heke enët prej maqine, me pastru dhomen time, me palu tesha), pastaj kom lexu libra, kom lexu artikuj të ndryshëm, e kom kry pazarin e shtëpise, kom shiku mundësi për shkollim/master apo për punë – pra në përgjithësi e kom bo një listë me gjëra të ndryshme që muj me i kry gjatë ditës e poashtu edhe me i ndihmu të tjerët në punët e tyre.

Poashtu, i kam vënë vetës detyra që i kom postpone prej kohësh, e që një person që punon apo është në shkollë e ka problem me gjetë kohën me i bo (e ato që nuk i kom kry deri tash – kurrë mo s’kom me i kry 😦 ).  Dhe kështu, diku rreth orës 3 pasdite i kom pasë të përfundume disa obligime, jom shku në gym prej orës 6  dhe pjesën tjetër të ditës e kom pasë të lirë. Dhe në këtë mënyrë, nuk ka pasë shancë që unë me u ndi plotësisht jo produktive.

Rrjedhimisht, ditë pas dite ka fillu me mu mësu gjumi, kom flejtë ma herët dhe kom fillu me kërku vetë atë qetësinë e orës 7 – vetëm unë, kafja dhe bujoja ime, ready to take over the day.

 

STILL DIDN’T TELL US HOW 5 AM

Okay, pasi filloi me u zgjatë pak kjo fazë, fillova me u interesu më shumë për aplikim për master (jo në Kosovë). Ishte dimër, aplikova në një program, edhe isha this close pB1PgNsOCEAAOUEJër me u pranu: litërlli e para prej të papranuarve, por si çdo gjë në jetë: Everything happens for a reasAAN (or 7):7235990-25780

1) Nuk kam qenë psiqikisht e përgaditur për me vazhdu direkt me mastër atë vjet; 2) Nuk kom ditë as se çka DU në jetë; 3) Nuk kom ditë as se çfarë drejtimi du me bo master; 4) Nuk kom pas përvojë pune adekuate në profesionin tim dhe 5) If I couldn’t make it – I didn’t deserve it.

Personalisht, mendoj që së pari duhet me hy në treg të punës, me u përgaditë mirë dhe me kuptu se për cka jemi të aftë e pastaj me vendosë me u bo MASTER në atë fushë. 5 ditë pas papranimit, u pranova në punën e parë në fushën që e kam studiuar. Dhe kështu, filloi jeta e pakthyer për mu: ajo e punës. Pra s’ka më kthim – you’re a fcukin’ adult since that day.

 

GET TO THE POOOOOINT, ALMOND!

Pas kësaj, s’pata mo çare pa u zgju në 7 am sepse hey: puna fillon në orën 8. Kështu, e kuptova që me u zgju në 7, literally jeta të shëndërrohet në ciklin: gjumë – punë – shtëpi – fitness – gjumë. Pra, nuk ka asnjë kuptim qe pa e marr mirë vetën në jetë, me pa vetën në zyrë. Poashtu nuk ka kuptim që me i jape përparësi fitnessit para gjërave të tjera. Të paktën për mu. Unë jom tip romantik, kom qejf me chillitë dhe me marr vetën në mëngjes, me planifiku ditën, me pi kafën në qetësi ose me miq, dhe me kry punë të ndryshme qysh herët në mëngjes.

Dheeee 7 became 6 just like that. Ishte verë, andaj pa problem jom zgju nji orë më herët, sepse e kuptova që është paaaak më fllad në këtë mëngjes, dhe ciu-cius of the morning ishin the best. Automjetet nuk kalojnë, është qetësi, gjithçka është më e bukur. Pra, 1 orë i kam pasë për me qillitë, ndërsa ora tjetër për me u përgaditë për punë. Dita u shëndërru në: 1 orë në mëngjes përvete, 8 orë punë, 2 orë fitness pas punës dhe 4 orë të tjera përvete dhe punë të tjera në mbremje. QË ISHTE PRAPË PAK ME TIME (mi tajm/kohë me vetën).

 

TEMA: HOW THE FCUK 5 am

Ditë pas dite, pasi që hina në punë, filloi me mu ngushtu shpirti sepse doja me i mbërri t’gjitha: Me qillitë, me punu, me shku në fitness çdo ditë, me dalë me të dashurin, me familje e me miq, me skype me motrën e vëllaun që i kom jashtë, me bo punë shtëpie, me shëtitë, dhe praktikisht jeta mu shëndrru në atë stres që s’muj me i mbërri krejt këto e po du me i mbërri krejt këto. Ma së pari, me shku në gym/vrap çdo ditë pas punës, literally e bën të pamundurën me bo pjesën tjetër. #truthhurts

Cka me bo? I HAD to do it: Me bo disa ditë të javës fitness PARA PUNËS. Fitnessi ku shkoj unë, hapet në orën 8 andaj ishte e pamundur. E mendova se qysh me arritë me bo ushtrime e mos me humbë kohë, dhe bona pak research. Njëkohësisht, ni shoqe ma rekomandoi BBG (për t’cilen tashmë kom shkru në blog), dhe ma dërgoi programin me e-mail. Ky program më konvenoi, sepse mundet me u kry në shtëpi dhe i merr vetëm rreth 30 min të kohës, por njëkohësisht nuk është aspak i lehtë.

i-have-to-exercise-in-the-morning-before-my-brain-figures-out-what-im-doing-quote-1

Përfshin duart, barkun dhe këmbët, por une këmbët preferoj me i bo në gym, andaj 2 herë në javë e vendosa me u zgju në 5:00. Me i kry ushtrimet para punës, kështu që pas punës e kam pasë plotësisht ditën të lirë. Asokohe e kam pasë orarin kështu: Të Hëneve, Enjteve dhe të Shtuneve GYM, të Mërkureve dhe Premteve bbg ushtrimet në shtëpi para punës dhe të Marteve dhe të Dielave pushim. 

 

NOW HOW.

Dy herë në javë, të Mërkureve dhe të Premteve (back then), kom postu snapa të lindjes së diellit, dhe se si kom fillu me i bo ushtrimet. Shumë njerëz më kanë pytë se si po ja bëj me u zgju kaq herët dhe se ku po e marr motivin. Nuk është magji. Nuk mundesh me ra në gjumë në 1 am e me u zgju në orën 5. Edhe nëse e bon, e bën me shumë pritesë, nuk je aspak e kthjellët dhe gjatë ditës ki me pasë shumë problem me lodhje. And that’s not the point. Për me u zgju në orën 5 e me u ndi njejtë si me u zgju në orën 7, këshillat e mija janë këto:

 • Duheni me ra në gjumë më herët. Unë përvete mendoj që 7 orë gjumë është ideale ndërsa 6 orë e pranushme. Pra, 6-7 orë gjumë është sasi me të cilën mundeni me fuksionu mirë gjatë ditës. Kështu, ditëve që kisha me u zgju në orën 5, jom mundu me flejtë në orën 22:00. How? Shumë lehtë. I kryeni të gjitha obligimet para orës 10, i mbyllni sytë dhe there u are. Fillimisht është vështirë, por zgjohuni një herë në orën pesë – në orën 22:00 keni me u palu si qingj i vogël. 

sleepFiks.

 • Duheni me u bo gati paraprakisht për ditën që vjen. Pra, çka mundeni me bo gati një natë përpara: ushqimin, rrobat e ditës, rrobat e fitnessit, fitness mat, gjithçka. Që nesër, si të zgjoheni me pasë kohë me i bo ushtrimet, me marr vetën dhe direkt me u bo gati. Sepse koha e mëngjesit është definitivisht më e shpejtë se koha e natës. 5 pm minutes = 17 am minutes.
 • Me u bo principiel. Mos filloni me “po rri veç sonte më shumë e nesër e rregulloj.” Unë përvete që në fillim e kom bo që ditëve të caktume nuk jom available pas orës 22, dhe nuk kom lëshu pe asnjëherë. Nëse kom dalë, jom kthy më herët etj.
 • Mos me marr me stress. Hey – po e bëni përvete. Ka ditë që nuk ju zgjohet trupi. You’ll feel it. Veç edhe mos harroni: ju nevojitet një shtysë extra, sepse 10 minutat e para natyrisht që janë të vështira, por keni me e pa që shumë lehtë mësoheni, sepse vetëm tu e ditë që i keni 7 orë gjumë, nuk ju kapë ai stresi se s’keni flejtë mirë. Njejtë – si me flejtë në 12 e me u zgju në 7, si me flejtë në 10 e me u zgju në 5. Seriozisht, ma freskët ndihna në rastin e fundit.
 • Keni me u mësu. Në këtë postim po i përshkruaj ditët e fillimit, sepse tash edhe në 12:00 am me flejtë, ka me më dalë gjumi në 5 dhe atë shumë kthjellët. Pra, më është mësu trupi.

 

WHY 5 AM? PSE MOS ME FLEJTË MË SHUMË?

Kujtimet e jetës që i keni, a i keni se si keni kalu mirë, si keni bo diçka, si keni arritë diçka, apo se si keni flejtë shumë e mirë? Sepse personalisht, s’më kujtohet në jetë se si kom flejtë shumë e jom ndi mirë. Absolutisht jo. KEMI ME FLEJTË BOLL KUR PLAKEMI dhe kur VDESIM. Në pleqëri kemi me pasë aq shumë kohë të lirë sa s’kemi me ditë se çka me bo me atë kohë, dhe kemi me flejtë.

KURRË s’bëhemi më të ri, më produktiv, më të gjallë. Po, dikush të thotë me flejtë tash sa je i ri sepse kur krijon familje dhe të shtohen obligimet, ka me qenë diçka e pamundur. OHKAAAAAY, por njësoj s’ki me pasë kohë as me investu në vetën anymore, dhe mendoj që kjo e dyta është më e rëndësishme. Gjumë MOO (sorry Pramki from the past). Ndërsa koha juaj personale, egoiste, selfish, për vete, prej vetës, është tash. Nëse keni diçka për me bo, me kriju, me zhvillu, mu zhvillu vetë, keni me bo tash.

default

 • Produktiviteti rritet për 47851 përqind. Në fund të ditës seriozisht keni me thonë “WOW, dita qenka shumë e gjatë.” Thjeshtë se keni shfrytëzu sa duhet. Mua tash, disa ditë më duken me 3 episoda.
 • E rregulloni relationship me vetën. Njerëzit kanë nevojë me kalu kohë me vetën ma shumë se që mendojmë, por sidomos ne shqiptarët e kemi pak vështirë me arritë këtë gjë, sepse jemi popull kolektiv. Nëse rrin i distancum prej të tjerëve: Wtf is wrong with you? Nëse keni mysafirë, edhe nëse keni pasë ndonjë plan (keni dashtë me lexu një libër, me mësu ose çkado) – s’keni qare pa i lënë anash të gjitha e me ndejtë me ta. Nëse del, duhesh me dalë me miq (kurrsesi vetëm). Nëse bon çfarëdo aktiviteti, s’ka qare pa t’u bashku dikush. Për me evitu këtë (mos më keqkuptoni, I adore the time with my family, my lover and my friends); po për me pasë EDHE kohë vetëm për vetën, në 5 të mëngjesit e deri në 8 është ajo koha juaj. Your fcukin precious alone time.
 • Sunrises > Sunsets. Aroma është ndryshe. Qetësia. Tingulli i mëngjesit. Pastërtia e jetës. Shpresa për me fillu diçka të re. Ngjyrat. Dritat. Everything is beautiful.
 • Kafja e mëngjesit. Me mbaru kafen vetë në këtë sabah është diçka shumë romantike. Everything is standing still – veç ti, ty e pritë mu vlu uji/qumështi, dhe aroma e kafës që e prek aromën e pastër të mëngjesit. Everything is beautiful.
 • Ndjenja pas ushtrimeve të mëngjesit > everything else in life. S’po foli për këtë ndjenjë. Dushi që e bëni në këtë mëngjes, ty e ditë që e keni kry ni obligim bajagi t’mundimshëm t’ditës, e jashtë ende dita s’ka çelë mirë = everything. Endorphins level –114,899.
 • Prej orës 5 janë 3 orë deri në 8 am – WTF, and the day hasn’t even started. Llogariteni se çka mundeni me kry deri në 8. That is really something. (E shihni në fotot poshtë).
 • Mundeni me chillitë krejt pasditën. E dini që i keni kry aq shumë obligime deri në 4 pm? Let’s chill and not feel guilty about it. Fort fort me dashtë edhe ni nap mundemi me bo. Bitch.
 • Jeni para të gjithëve. Njerëzit ende s’kanë fillu me marr vetën në jetë ndërsa ju i keni kry 4-5 tasks? Jeni në avantazh forever.
 • Mundeni me i kry postpones. S’e keni pasë tripin mbrëmë për me kry ndonjë obligim? Here u are, and no one is even gonna notice that.
 • Me kry punë shtëpie. S’ka kurgjo ma nice dhe me vlerë se sa nëna/babai me u zgju pas teje dhe mos me pasë për çka me ta teshë mu a ha ha ha.

DJ Khaled photographed at his waterfront Miami mansion for Billb

 • Rryma është me të lirë. LOOOOL, po s’është diçka me lonë anash. 0cdMundeni me e lëshu maqinën e enëve dhe të teshave eeeedhe të terrjes and not feel guilty. GOLAS DE MI VIDA.
 • Plan the day. Cka mundet me qenë ma e bukur se me u ulë përballë lindjes së diellit, me kafe, ciuciu, dhe me e shkru përpara planin ditor? No-thaaaang.
 • Keni me look forward për të nesërmen: Literally, kur bi me fjetë, mezi pres me u bo e nesermja e me fillu ditën në këtë mënyrë. Sounds weird, but it’s true.
 • Write this blog. : )

Literally, it’s 5 am dhe jom ty e kry këtë blogpost. Cdo postim që e shkruj e merr një kohë të çmuar të jetës time, por e bëj  me dëshirë. E bëj me shumë pasion. Por pa 5 am, this blog wouldn’t exist. Pse? Sepse 5 am e shumë shprehi të tjera të mira që i kom fitu më kanë mësu mos me procrastinate, me i bo gjërat që kom pasë gjithmonë dëshirë me i bo, që i kom pasë ëndërr, që i kom planifiku; me shfrytëzu çdo moment të jetës, mos me thonë du me bo  po thjeshtë me bo.

555894b148b1878074a6dfdf8575102b

 • Mundeni me bo pushim kohë pas kohe. Është diçka që keni me bo me dëshirë por keni me pasë nevojë me take a break. Bëni pushim si me çdo gjë tjetër dhe ktheheni prapë on track. Just take your time.

 ​Shkojmë me mëngjesin tim të të Hënës, 10 Korrik…

 

The first thing I do when I open my eyes: Go see MY Sunrise. ❤

Pastaj në anën tjetër du me pa pasqyrimin e Diellit në shtëpi… (duket më bukur se në foto):

Heqja e enëve prej maqines 😀 :

Me përgaditë një maqinë të re/me shtre (ME T’LIREN):D :

Me i palu të kaluarat (ka pasë më shumë, I swear):

Outfiti i gatshëm prej mbrëmjes së kaluar:

Kaaaaaaaaaaafe time: ❤

Sot kom dashtë me përfundu blogun në mëngjes…

Por Geti – #fraerishoqes #shokifraerit – the early morning senior (zgjohet herët prej vitit 1767 që asokohe s’mujsha me kuptu PSE), ma kthei mesazhin:

 

Dhe mëngjesi rezultoi me një vrap 30 minutësh…

But first:

Energjia për vrap në bark të zbrazët: Kafe + ujë + Banane me PB dhe granola

Eci & ready to go!!!

GetiNO ty pritë te liqeni…

aaaaand the RUN is DONE.

Let’s go fresh…

Aaaaaaand pas 2 orësh e 47 minuta jemi gati:

 

This was my very OWN morning, që sot e snappirata, sepse për me gjetë foto sa më të mira dhe adekuate për blog të mëngjeseve të kaluara po më merr shumë kohë andaj vendosa me përpilu një story sot për sot…

 

 

***

Jeta është shumë e shkurtër, por edhe më e shkurtër nëse nuk e shfrytëzoni si duhet. Gjumi është i bukur por zgjuar është edhe më bukur. Cdo ditë e keni një mundësi të re për me kriju diçka, për me bo diçka, për me gjetë vetën, për me njoftë vetën, për me njoftu njerëz të ri, për me njoftu mundësi të reja, për me ndryshu, për me u zhvillu, me u pjekë. Cdo ditë ju ipet një mundësi e re në jetë, një mundësi që jo gjithkush e merr. Andaj seriozisht, jepni më të mirën që mundeni. Bëni pushim prej ‘jetës/rutines’ kohë pas kohe, por në përgjithësi, e kemi vetëm një. E kom përmend shumë herë por prapë po vij tek këto fjalë. Ndoshta e kam gabim por kështu e kam gjetur paqen…

Bye my Early Almonds.

stilll find

16 mendim te “What 5 am taught me…”

 1. Bravo me të vertet kemi pas nevoj per nje motivim me kaq produktivitet je nje merkulli moj, besoj qe ka me pas plot almond lexues qe kan me qenë birds worm in 5 am 😄🙏 p.s shum m’pelqej sa mire e pershkrujte lindjen e diellit aromen dhe freskin e mengjesit bash kto jon arsyet qe sduhet me na ik kurrsesi nga vetja 😍 … Mirembetësh 💋💗💗🌸🌸

  Pëlqyer nga 1 person

  1. Hi Rina!
   Falemnderit per keto fjale. AlmondLexust jone the best. ❤ Po gezohna kur po e di qe shkrimet e mija po munden me ju motivu ne ndonje menyre, e une prape kom me vazhdu me shkru ate se cka me vjen prej zemres. Falemnderit shume <3… Love ❤

   Pëlqejeni

 2. tu ja fillu prej meje e cila gjdo dit u qojke n’oren 14:30-13;00 , tash fal teje po qohet ma heret ne oren 10 😀 my mom works so hard so , my sis and dad too , so punt e mija si 17 vjeqare jon mi krry punt e shpis and take care for my littel sister , besom dej sa si kom pa blogat tu , mu pat bo jeta monotoni tash pom jep vullnet , sooo hek tesha shtrej tesha bo buk qo buken shtini ent maqin , boni krejt punt shpi , thats make my day better edhe koh te lir per veti , duke mos i harruarr krejt komplimentet pozitive qe kom fillu mi marr prej krejt shpis ! SO PRA THANKS FOR BEING HERE FOR ME ! i love you for real ! veq vazhdo 💙 iloveu
  p.s do mundohem dhe un tfilloj diqka me ndryshu ntrup tem , me ja nis mu qu n5 ..

  Pëlqyer nga 1 person

  1. Hello Elsa!!

   Po me vjen mire qe je aq e re e po ju ndihmon prinderve ne kete menyre. Cdo pune eshte me vlere, qofte ajo pune e shtepise, me u kujtese per motren e vogel, me mesu apo me bo sport. Perderisa ne fund te dites ke bo dicka, atehere eshte perfekt. Shpresoj qe edhe ne vazhdim ki me u motivu qofte prej meje, prej tjeter kujt apo prej veprave tua, une shpresoj dhe besoj qe kom me kone ktu! Love my readers too, suksese ❤

   Pëlqejeni

  1. Bbg is the worst kur nise dhe the best kur e perfundon, so #keepgoing. Per kafen jom nise shume kahere me bo ni post te shkurte, kshtu qe shpresoj qe tjetren e boj per to – pernime eshte the hottest haha… Thank you per fjalet ❤

   Pëlqejeni

  1. Traaaay, THANK U! Hihihi omg I have real literal official readers from Tiri! Ky blogpost ka qellu kaq produktiv, se per diplomen e kam edhe une te fshehur diku ne rafte hahaha… Te pres ne RunInstaSnap ne 5 am 🙂 Shume suksese edhe ty, thank youuu #favAlmondReader ❤

   Pëlqejeni

 3. Hello Elsa!!

  Po me vjen mire qe je aq e re e po ju ndihmon prinderve ne kete menyre. Cdo pune eshte me vlere, qofte ajo pune e shtepise, me u kujtese per motren e vogel, me mesu apo me bo sport. Perderisa ne fund te dites ke bo dicka, atehere eshte perfekt. Shpresoj qe edhe ne vazhdim ki me u motivu qofte prej meje, prej tjeter kujt apo prej veprave tua, une shpresoj dhe besoj qe kom me kone ktu! Love my readers too, suksese ❤

  Pëlqejeni

 4. Hellooou there, I think Im the newest almond and im sooo excited so po du me kallxu pak a shum motivin qe e mora prej shkrimeve tua. Para disa ditve e mora vesh qe ky blog egziston kshtuqe i decided to read it today,i lexova krejt muj me thon secila ma e mire se tjetra, secila ma inspiruese se tjetra. Mpelqej ma shum qe po shkrun per sene aktuale qe i think na ndodhin krejtve me ni koh tcaktume ose sene qe na duhet me i dit, edhe qe je shum honest. Im really happy qe I found this cuz now jom gati me njoft, me dasht, me ndryshu veten edhe senet qe mrrethojn, arsyeja qe vendosa me shkru nkit post osht se vendosa me ja nis prej ktij posti qe prej neser mu qu n5 edhe me pa lindjen e diellit. Thenkjuu per kohen qe e shpenzon per me shkrujt per neve aaand please never stop we need you to motivate us. Lots of love ❤ XOXO

  Pëlqejeni

  1. Helloooo!! Welcome Almond! 🙂 Me vjen mire qe te ka pelqy blogu dhe ki mujte me u inspiru ne ndonje menyre. Do te mundohem sa ma shume me mbete e sinqerte dhe me reflektu gjera te mira tek te tjeret. ❤ ❤ ❤ LOVE

   Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s