Planning – çelësi për uljen e nivelit të procrastinatING

Nga niveli 16 ne nivelin 7. Prapseprap progres. 😀

Te gjithe, amo bash te gjithe njerezit dihet se jone ne ndonje nivel procrastiNATORS (me falni qe me duhet ta perdor kete fjale ne anglisht po nuk po shkooon ndryshe ) -> vonvonvonuar… really? Shtyj per me vone – too long. Dikush pak ma shume, dikush pak ma pak amo kthehemi edhe back in 1890 when this guy, Naimi, yass – we all know him – naimitha: “Punen e sotme mos e le per neser.” True bro, sepse nese punen e sotme e leni per neser, neser keni me pas punen tjeter te cilen poashtu keni tendence me lone per neser-in tjeter,  pra ju bohen 2 pune edhe tu mos e dite cila ka prioritet, ma se miri e lojme krejt (per neser nr.3) edhe s’bejme asgje ne fund. 😀 Keshtu, task after task grumbullohen ne ate menyre sa qe fillojme me u stresu se nuk e dijme as se cka kemi me bo ma perpara, edhe fokusohemi me i perfundu ato tasks qe s’harrojme asnjehere: Me honger, me hi ne internet dhe me shiku tv. Edhe me vujte.

E pra, pse planifikimi koka aq magjik sa qe vec fakti qe i kemi shkru diku mendimet tona, obligimet, qellimet, punet apo detyrat, ka me na shti me i kry ato? Nese jemi lazy, pse vec te lexuarit e obligimeve tona na ben ma produktiv dhe na shtyne per me i perfundu keto obligime? Epo, kemi nevoje per presion. Po, edhe nga vetja. Dhe ju tregoj qysh:

1). E keni ni pasqyre te te gjitha obligimeve ditore, mujore apo cfaredo periudhe – dhe ne kete menyre mundeni me nda kohen ne menyre ma eficiente. P.sh. – Keni me i nderru rrobat e dimrit me te veres (don’t do it today tho 😀 #bipolarweather), keni me shku ne banke me hape nje xhirollogari te re, ose keni me e formatizu kompjuterin – obligime shume te thjeshta por qe jeni ne gjendje me i shty me muaj. Keshtu, kur i keni perpara ne nje pasqyre te gjitha keto obligime qe si keni kry, keni me nda cilendo kohe te lire qe ju del perpara, sepse tashme vec e dini se cka mundeni me bo me kete kohe.

2). E “obligoni” veten me i kry gjerat qe i keni shkru sepse vetem ty e pa nje task te pakryer ne bllok/notebook, qe perseritet over and over again, keni mu ndi

judged by your own bllok. ho

 

 

 

 

3). I ndani obligimet sipas rendesise, dhe ne kete menyre mundeni edhe me planifiku kohen se kur keni me i bo. P.SH. Pse mu zgju ne 5:30 te mengjesit, edhe pse e dini qe eshte teper mire per ju, kur nuk e dini se cka doni me bo ato 2 extra ore qe jeni zgju? Kur i keni te planifikuara, ndoshta ndonje gje qe mundet mi ju marr kohen shume te rendesishme te nje te premte pasdite, mundet me u kry po ate dite kur te gjithe te tjeret jane ne gjume.

4). Eshte ilaçi i shpetimit per ata qe e kane memorien shume te forte:D, sikur une:

66fa73319d07fc37b2c55a5a37ac79fb.jpg

U sa emer i bukur. 😀

Per me bo planifikim like a pro, ma se miri eshte me perdore menyren e BUJO-s – bullet journaling. Per me e dite se cka eshte nje bullet journal, mundeni me hi ne kete faqe: http://bulletjournal.com/ dhe me lexu ma gjeresisht. Perndryshe eshte nje forme e mbajtjes se bllokut/notebook, pra nuk duhet patjeter me kone ne forme agjende, dhe aty i shkruani cdo dite (ose sa here ju nevojitet), te gjitha obligimet qe i keni, apo cdo gje qe ju bjen ne mend qe s’duhet ta harroni: lista te blerjeve, buxhetin mujor, plane per vikend, etj. E ka nje forme dhe standard te caktuar, por une personalisht e bej ne nje forme timen. Kete forme e kom perdore para se me dite qe ekziston bujo, po kur e kom zbulu qe edhe me dhjetera mijera njerez e perdorin kete lloj agjende, atehere te pakten e fitova mundesine me shkru si titull ne bio te instagramit. Bullet Journalist. Yaaass.

Per mos me e zgjate me shume, me poshte jane disa foto se si une e mbaj #bujo prej vitit 2009, dhe per te gjithe ata qe mendojne se nuk kane kohe per ksi gjera, me t’vertete mundeni me bo ne ate menyre qe nuk ju merr kohe. Literally ju nevojitet vetem nje fletore, nje laps, edhe me shkru daten ne te cilen jeni, dhe ckado qe ju bjen ne mend se duheni me bo. Pastaj kur e kryeni nje obligim, e rrethoni ose nenvizoni. Te tjerat i pershkruani prape diten tjeter. Dhe keshtu dite pas dite keni me kry ma shume e ma shume obligime, sepse ma keni me pase hesap me i kry, se sa mi pershkru prape diten tjeter.

Processed with Rookie Cam

Processed with Rookie Cam

Processed with Rookie Cam

Processed with Rookie Cam

Processed with Rookie Cam

Processed with Rookie CamS’mujta me postu ma shume se hoooor :D, shume obligime te ronda tho. 😀

Per ma shume inspirim apo info rreth ketij-lloj-organizimi-planifikimi, perpos web-site-it official te bujo-s, mundeni me kerku foto me hashtagun #bujo ose #bulletjournal ne instagram, tumblr etj. Se si une e mbaj bujo-n, planin mujor ne excel etj., do te kete poste te tjera ne te ardhmen. Ky already u zgjat shume.

Love, P.

P.S. Teeeeeeeeper falemnderit krejt atyre qe e kane vizitu kete blog, edhe qe me kane shkru komente ose mesazhe rreth blogut. Jom teper e lumtur qe pervec qe po ju pelqen dhe po me mbeshtetni, nuk po kurseheni edhe me ma shpreh, gje e cila po me motivon shume per me vazhdu me shkru prape. #youknowwhoyouare ❤

18 mendim te “Planning – çelësi për uljen e nivelit të procrastinatING”

  1. Une nuk iu njoh por rastesisht ne explore te instagramit doli 1 foto e juaj dhe pastaj i stalked you lol, dhe me pelqeu jashtzakonisht shume origjinaliteti yt. Gjithashtu dhe disa poste kane qene shume inspiring. Keep it up.

    Pëlqejeni

  2. Je shum person i rralle ( ne kahje te mire) I kam lexu pothuajse te gjitha shkrimet e tua, jane shume motivuese. Shyqyr qe dul dikush prej Kosove me kaq talent t mire per me shkru edhe me i motivu njerzit, e me e mira dikush qe esht vetvetja. Bravo💓

    Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s